12 Nisan 2008 00:00

Baştan aşağı rezalet ihale!

Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçak ve helikopter ihalesi Koçoğlu İnşaat’a adeta hibe edildi.

Paylaş

Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçak ve helikopter ihalesi Koçoğlu İnşaat’a adeta hibe edildi. Havacılık deneyimi olmadığı için ihaleye girme engelini, yanına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çalışan Güneydoğu Havacılık’ı alarak aşan Koçoğlu İnşaat, girdiği ihaleyi rekabetsiz kazandı. İhalede sadece rekabet ettiği rakibi varmış gibi gözüktü.
Koçoğlu İnşaat, Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl açtığı ihalede tek teklif sahibi olduğu için ambulans uçak ve helikopter ihalesini alamamıştı. Bu yıl ihaleye Türk Hava Kurumu da girince ihale yapıldı. Ne var ki ihalenin yapılmasını sağlayan Türk Hava Kurumu’nun teklifi şartlı olduğu için geçersiz sayıldı. Böylece Koçoğlu İnşaat tek başına girdiği ihaleyi kazandı.
Türkiye’nin bu alanda önde gelen şirketlerinin, son teklif verme gününün uzatılması önerileri, Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilmedi.
Sözde rekabet
ANKA’nın edindiği bilgiye göre ihale ile ilgili süreç şöyle gelişti: Sağlık Bakanlığı, 2007 yılında hava ambulans ihalesi için ilana çıktı. İhale, yalnızca Koçoğlu İnşaat-Nurol ortaklığı katıldığı ve tek teklifle rekabet sağlanamadığı için iptal edildi. Bu yıl aynı ihale tekrar açıldı. “Acil Sağlık Hizmetlerinde Kullanılmak Üzere Hava Ambulans Aracı Kiralanması İhalesi”nde, 4 adet ambulans uçak, 17 adet ambulans helikopter kiralanması için şubat sonunda ilana çıkıldı. İhale için Koçoğlu İnşaat, Başarı Holding ve iştiraki Kaan Air, Esas Holding ve iştiraki Medline-Medair, Heli Portugal, Zorlu Air ve Türk Hava Kurumu’nun şirketi Gökçen Havacılık ihale dosyası aldı.
Hizmet süresinin birinci grup helikopter ve uçak için 1800 gün, ikinci grup için 1440 gün olduğu ihalede, kademeli olarak 3 ay ila 1 yıllık süre sonunda tüm araçların hizmete alınmış olması kararlaştırıldı.
Erteleme olmayınca
Başarı Holding, Medline-Medair ve Heli Portugal firmaları son teklif verme gününün ertelenmesi için başvuruda bulundular. Bir yıl önceki ihaleyi rekabet olmadığı için iptal etmek zorunda kalan bakanlık, yeni ihalede yasal süre olan 20 günlük erteleme taleplerini kabul etmedi. Bu nedenle anılan şirketler ihaleye katılamadılar. İhaleye Koçoğlu İnşaat, bu kez yanına Güneydoğu Havacılık’ı alarak girdi. İhaleye girmek için gereken hava taksi ruhsatını sağlamak üzere, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin helikopterlerini işleten Güneydoğu Havacılık’ı alan Koçoğlu İnşaat, ihalenin helikopter kısmına pilot firma olarak katıldı. İhaleye yalnızca uçak kısmı için Gökçen Havacılık da katıldı. Gökçen Havacılık ihaleye girince rekabet sağlandı görüntüsü doğdu. Buna karşın Gökçen Havacılık’ın teklifi koşullu olduğu için geçersiz sayıldı. Böylece, 17 helikopter için 155 milyon 250 bin Avro artı KDV teklifinde bulunan Koçoğlu İnşaat’a kazandığı ihale, halen onay aşamasında bulunuyor. (EKONOMİ SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Pirinç altını solladı

SONRAKİ HABER

Lise öğrencisini vuran polisin tutuklanması talebi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa