12 Nisan 2008 00:00

Pirinç altını solladı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Nisan tarihli son raporuna göre, uluslararası pirinç fiyatları, Ocak ayından bugüne kadar ortalama yüzde 20 oranında arttı.

Paylaş

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Nisan tarihli son raporuna göre, uluslararası pirinç fiyatları, Ocak ayından bugüne kadar ortalama yüzde 20 oranında arttı.
Yüksek kaliteli Tayland pirinci, Mart 2007’ye kıyasla yüzde 68 oranında artarken, Şubat 2008’e kıyasla yüksek kaliteli pirincin fiyatında yüzde 13 oranında artış görüldü.
Pirinç fiyatları Türkiye’de dünya piyasalarının oldukça üzerinde yüzde 130’a varan oranlarda zam gördü. Yoksul yiyeceği olarak görülen bulgur fiyatı da Türkiye’de kuraklık gerekçe gösterilerek son 1 yılda yüzde 155 oranında arttı. Konya’da marketler, son haftalarda bulgur satışlarının önemli ölçüde artış gösterdiğini, pirinç satışında azalma görüldüğünü bildirdi.
Satışlar durma noktasında
Karaman’da kurulu Duru Bulgur Satın Alma Müdürü Mehmet Ali Orduoğlu, baldo pirincin perakende fiyatının marketlerde 7 ile 7.50 YTL, bulgurun ise 2 ile 2.50 YTL civarında satıldığını belirterek, “Pirinç satışları adeta durma noktasına geldi. Bulgur eski cazibesine tekrar kavuştu. Pirinç satamıyoruz ancak bulgur satışlarımız çok iyi” diye konuştu.
Gıda fiyatları yoksulluğu artıracak
Dünya Bankası yetkilileri yüksek gıda ve enerji fiyatlarının yoksulluğu arttıracağı uyarısında bulundu. fiyatlarından etkilenecek yoksul kesimleri korumaya yönelik önlemler konusunda adım atmaya çağırdı.
Açıklamada, gıda ve enerji fiyatlarının son aylarda kabardığı, bunun enflasyonu yükselttiği, gıda fiyatlarının enflasyonu çeşitli ülkelerde çeşitli düzeylerde artırdığı belirtildi.
Dünya Bankası yüksek gıda fiyatlarının büyük ölçüde geçen yaz bölgede görülen kuraklığa, dünyanın diğer bölgelerinden gelen güçlü hububat talebine ve arazilerin bio-yakıt üretimine geçmesine bağlı olduğunu belirtti. DB uzmanları yüksek enerji fiyatlarının orta gelirli ülkeleri, yükselen gıda fiyatlarının ise bölgedeki düşük gelirli ülkeleri daha ağır etkileyeceğini belirttiler. Dünya Bankası açıklamasında şu noktalara değinildi:
*Gıdada artan fiyatların etkisi, gıda harcamalarının tüketimlerinde giderek daha büyük yer kaplamasından bu yana, düşük gelirli ülkeler için özellikle daha büyük olabilecektir.
*AB10’da (AB’ye toplu olarak son katılan orta ve doğu Avrupa ülkeleri) tüketici fiyat endeksi sepetinde gıda kalemi yalnızca ortalama yüzde 21 yer tutuyor; Orta Asya’daki daha yoksul ülkelerde gıdanın aldığı yer ise yüzde 50-60 düzeyinde. Simülasyonlar bu ülkeler için gıda fiyatlarındaki yüzde 5 göreli bir artışın yoksulluk oranını yüzde 2-3 artıracağını ortaya koyuyor.
*Yükselen gıda fiyatları bölge için zorluk çıkarırken yakında açıklanacak olan bir DB araştırması, geçen on yıl boyunca bölgedeki işgücü verimliliğinde önemli artış elde edildiğini, bunun yoksulluk oranlarının azaltılmasına ve yaşam standartlarının yükselmesine destek olduğunu ortaya koyuyor. (İstanbul/ EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kısa vadeli borç riski

SONRAKİ HABER

Van'da 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa