12 Nisan 2008 00:00

Kısa vadeli borç riski

Küresel kriz tehdidi sürerken, Türkiye’nin yüksek boyutlardaki kısa vadeli dış borcu nedeniyle karşı karşıya olduğu kur riski giderek artıyor.

Paylaş

Küresel kriz tehdidi sürerken, Türkiye’nin yüksek boyutlardaki kısa vadeli dış borcu nedeniyle karşı karşıya olduğu kur riski giderek artıyor.
Gelişmiş piyasalarda ABD ekonomisi kaynaklı olarak kurlar, borsalar ve diğer göstergelerde kendisini hissettiren dalgalanmaların küresel bir finans krizine dönüşmemesi için peş peşe önlemler alınırken, Türkiye’nin şubat sonu itibariyle 42.6 milyar dolara ulaşan kısa vadeli dış borcu, önemli bir risk oluşturuyor.
2007 sonunda 41 milyar 790 milyon dolara yükselen ve büyük bölümü bankalar ve şirketler olmak üzere özel sektöre ait kısa vadeli dış borç stoku, bu yıl da artışını sürdürerek şubat sonu itibariyle 42 milyar 613 milyon dolara ulaştı.
AKP döneminde rekor artış
Küresel sermaye hareketlerine bağlı olarak Türkiye’den sermaye kaçışı olasılığı nedeniyle ciddi bir kur riski yarattığı için ekonominin cari açıktan sonraki ikinci “yumuşak karnı” olarak nitelendirilen kısa vadeli borç stoku, AKP tek parti hükümetlerinin işbaşında olduğu son beş yıllık dönemde, özellikle şirketler kesiminden kaynaklanan rekor düzeyde bir artış gösterdi. 2002 sonunda 16 milyar 424 milyon dolar olan kısa vadeli dış borç, bu yılın şubat ayı sonuna kadar olan dönemde yüzde 159.5 oranında, 26 milyar 189 milyon dolar artış gösterdi. Bu artış da tamamen özel sektörden kaynaklandı. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

EKOKÜLTÜR

SONRAKİ HABER

Metris Cezaevine çok sayıda itfaiye ve polis sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa