Bush topu yeni başkana atıyor

ABD Başkanı George W. Bush’un Irak’taki ABD askerlerinin durumu konusunda kesin açıklamalar yapmaması, “bu konudaki kararları kasım ayında seçilecek yeni başkana havale ettiği” yorumlarına neden oldu.


ABD Başkanı George W. Bush’un Irak’taki ABD askerlerinin durumu konusunda kesin açıklamalar yapmaması, “bu konudaki kararları kasım ayında seçilecek yeni başkana havale ettiği” yorumlarına neden oldu. Demokrat Partili senatörler, Bush’u, Irak konusundaki tüm önemli kararları, başkanlık seçimlerinden sonraya bırakarak, bu kararları Amerika’nın bir sonraki başkanına atmakla suçladı.
Bush geçtiğimiz günlerde, “Irak’tan asker çekmeye, temmuz ayından sonra belirsiz bir süre boyunca ara vereceklerini ve sonrasında Irak’taki komutanların değerlendirmeleri ışığında bir yol çizeceklerini” söylemişti. Bu durumda, Irak’la ilgili alınacak kararlar kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminin sonrasına kalacak. Ancak, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Amerikan halkının, askerlerin durumu hakkında Başkan Bush’tan yanıt beklediğini söyledi.
Strateji değişikliği
George Bush, Irak’a yapılan asker takviyesinin ardından, artık “önemli bir strateji değişikliğine” gideceklerini de söylemiş ve ABD’nin artık Irak’ta inisiyatifi ele geçirdiğini savunmuştu. Bir sonraki adımın, El Kaide’ye “sakatlayıcı bir darbe” vurmak olduğunu iddia eden Bush’un sözlerinin önemli oranda, geçtiğimiz günlerde ABD Kongre’sine ifade veren, Irak’taki ABD güçlerinin komutanı David Petraeus’un sözlerine paralel olduğu söyleniyor. Ancak gözlemciler, General Petraeus’un, “önemli strateji değişikliği” benzeri bir ifadeyi kullanmaktan özellikle kaçındığını söylüyorlar.
Irak’taki Amerikan askeri sayısını, takviyeden önceki seviyesine indirmek için ülkeden asker çekme kararı nedeniyle, temmuz ayına kadar 20 bin Amerikan askerinin daha Irak’tan dönmesi öngörülüyor. Ancak Bush, temmuz ayı sonrasında asker çekmeye ara verilen sürede, General David Petraeus’un, ülkedeki güvenlik durumunu gözden geçirerek, asker çekme konusunu gözden geçirmek için gereken zamana sahip olacağını belirtti.
Petraeus’a eleştiri
General Petraeus, geçtiğimiz günlerde Amerikan Kongresi’ne sunduğu raporda, temmuz ayından sonra asker çekilmesine ara verilmesini önermiş ve daha fazla asker çekip çekmemek için 45 günlük bir değerlendirme süresi istemişti. Petraeus’un bu değerlendirmeleri, Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesini isteyen kesimler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.
Demokrat Parti’nin başkan adayı olmak için yarışan Barack Obama ve Hillary Clinton, başkan olmaları durumunda Amerikan askerlerini Irak’tan çekecekleri demeçlerini vermişlerdi. David Petraeus’un Kongre’deki ifadesi sırasında oturumda bulunan Hillary Clinton, generalin sözlerinin, Irak’tan çekilme takvimi belirleme konusunu belirsizleştirdiğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Bush İran’ı tehdit etti
ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada İran’ı, “‘ülkesinin bu yüzyılda karşılaştığı en büyük tehditlerden biri” olarak nitelendirerek, “İran’ın Irak’ta yanlış tercih yapması durumunda ABD’nin, çıkarlarını, askerlerini ve Iraklı ortaklarını korumak için harekete geçeceğini” söyledi.
ABD Başkanı, “Irak, ABD’nin bu yüzyılda karşılaştığı en büyük iki tehdidin çakıştığı yer. Bu tehditler El Kaide ve İran. Eğer Irak’ta başarısız olursak, El Kaide kendisine, bize, dostlarımıza ve müttefiklerimize saldırmak için Irak’ta bir sığınak elde etmiş olacak. Başarısız olursak, Irak’taki boşluğu İran dolduracak. Bizim başarısızlığımız İran’ın radikal liderlerini ve onların bölgeye hakim olma ihtirasını ateşleyecek” dedi. Bush, “İran, ya komşusu Irak ile barış, güçlü ekonomik ve kültürel ilişkiler içerisinde yaşayacak veya Irak halkını korkuya düşüren illegal militan grupları silahlandırıp eğitecek. İran doğru tercih yaparsa ABD, İran ve Irak arasında barışçı ilişkiyi cesaretlendirecek. İran yanlış tercih yaparsa ABD, çıkarlarımızı, askerlerimizi ve Iraklı ortaklarımızı korumak için harekete geçecek” diye konuştu.

Sadr’ın büro şefi öldürüldü

Irak’ın Necef kentinde, Şii lider Mukteda El Sadr’ın üst düzey yardımcılarından birinin öldürüldüğü bildirildi. Iraklı yetkililer, Sadr’ın Necef bürosunun şefi olan Riyad El Nuri’nin, cuma namazından sonra Küfe kentinden dönüşte, evi yakınında aracında silahlı kişiler tarafından vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Polis ve Sadr’ın Necef bürosundan bir yetkili de El Nuri’nin öldürüldüğünü doğruladı.
Irak’ın başkenti Bağdat ve güneyindeki Basra kentlerine Amerikan ve İngiliz işgal güçleri tarafından önceki gece düzenlenen hava saldırılarında 12 kişinin öldüğü bildirildi. ABD ordusu adına yapılan açıklamada, Bağdat’ta Şii milislerin kalesi Sadr Mahallesi’nde operasyonlarda kullandıkları bir insansız uçağın, RPG taşıdığı iddia edilen bir gruba Hellfire tipi füze atması sonucu 6 milisin öldürüldüğü kaydedildi. İngiliz ordusu adına yapılan açıklamada da Irak’ın ikinci büyük kenti Basra’da Irak askeriyle çatışan silahlı kişilerin hedef alındığı hava saldırısında, silahlı kişilerden 6’sının öldürüldüğü, 1’inin yaralandığı bildirildi.
www.evrensel.net