13 Nisan 2008 00:00

Nepal’de Maocular önde gidiyor

Nepal’de, Maocularla barış anlaşması yapılmasından sonra düzenlenen ve monarşiyi sona erdirecek tarihi kurucu meclis seçimlerinde belli olan ilk 7 sandalyenin 4’ünü Maocular kazandı.

Paylaş

Nepal’de, Maocularla barış anlaşması yapılmasından sonra düzenlenen ve monarşiyi sona erdirecek tarihi kurucu meclis seçimlerinde belli olan ilk 7 sandalyenin 4’ünü Maocular kazandı. Seçim Komisyonu, perşembe günü yapılan seçimlerde 2006 yılında 10 yıllık ayaklanma hareketine son veren ve Nepal Komünist Partisi adıyla seçimlere giren Maocuların belli olan 5 sandalyeden 3’ünü kazandığını, Nepal Kongresi ile Marksist ve Leninistlerin Nepal Komünist Partisi’nin de birer milletvekilliği kazandığını bildirdi. Nepal’deki 54 partinin katıldığı karmaşık seçim sistemi nedeniyle oy sayım işlemlerinin tamamlanmasının birkaç hafta süreceği belirtiliyor. ABD tarafından hala “terörist örgüt” olarak nitelendirilen Maocular, yeni anayasanın yazılmasından sorumlu olacak 601 üyeli kurucu mecliste açık çoğunluğu sağlayacaklarını söylüyorlar.
Maocu partinin üst düzey yetkilisi ve hükümette bakan olarak görev yapan Hisila Yami, nihai sonuçlar belli olduğunda açık arayla çoğunluğu sağlayacaklarını belirterek, halkın ülkeyi yönetmek için kendilerini seçtiğini ifade etti. Nepal’deki seçimlerde seçmenler Millet Meclisi’nin 240 üyesini doğrudan seçiyor. 335 sandalye ise nispi temsil sistemiyle kadınlar, etnik gruplar ve kastlar için, kalan 26 milletvekilliği seçimleri kazanamayan önemli politikacılar ve şahsiyetler için ayrılıyor.
Bu arada Seçim Komisyonu, usulsüzlükler nedeniyle 60 yerde yeniden seçim yapılacağını, şikayetlerin incelenmesi sonucunda bu sayının daha da artabileceğini duyurdu. Nepal’de seçimlere katılan bazı adaylar, rakip grupların, kendilerini destekleyenlerin sandığa gitmesini engellediğini ve usulsüzlükler yapıldığını ileri sürüyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Mısır halkının 2. ‘ekmek isyanı’

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa