13 Nisan 2008 00:00

Mısır halkının 2. ‘ekmek isyanı’

Dünyada temel gıda fiyatlarının yükselmesi yoksul halkları vururken, Mısır’da halkın en temel besin maddesi olan ekmek bulmadaki sıkıntı yüzünden, 31 yıl önceki “ekmek ayaklanmasından” bu yana en büyük isyan yaşanıyor.

Paylaş

Dünyada temel gıda fiyatlarının yükselmesi yoksul halkları vururken, Mısır’da halkın en temel besin maddesi olan ekmek bulmadaki sıkıntı yüzünden, 31 yıl önceki “ekmek ayaklanmasından” bu yana en büyük isyan yaşanıyor. Tahılın önemli bölümünü ithal eden ve ekmek tüketiminin çok yüksek olduğu Mısır’da halk bir süredir ekmek sıkıntısı yüzünden uzun kuyruklar oluşturuyor. Şubat ayından beri kuyruklarda en az 11 kişinin hayatını kaybettiği, bunlardan birinin kuyruktayken otomobil çarpması yüzünden, bazılarının da kalp krizinden öldüğü bildiriliyor. Mısır’da nüfusun yüzde 20’si günde 2 dolardan az bir parayla geçiniyor.
Ortadoğu’nun en büyük tekstil fabrikasının bulunduğu işçi şehri Mahalle el Kübra’da geçtiğimiz haftasonundaki protestolarda göstericiler Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in sokak panosunda asılı dev resmini yırtarak Mübarek’i istifaya çağırmıştı. Gösterilere polisin sert bir şekilde müdahale etmesi sonucunda ise 2 kişi ölmüş, 100’ün üzerinde kişi yaralanmıştı.
9 gazeteci gözaltında
On binlerce genç işçi ve işsizin katıldığı gösterilerin aralarında demokrasi yanlısı Kifaye’nin de bulunduğu çeşitli muhalefet gruplarınca düzenlendiği iddia edilirken, bu gösterilerin muhalif grupların işçilerin hoşnutsuzluğunu Mübarek’e karşı geniş bir siyasi protestoya dönüştürme konusundaki ilk büyük girişimleri olduğu belirtiliyor.
Yetkililer ise, gösterilerin ardından Kifaye liderlerini ve üyelerini “ayaklanma ve şiddete teşvikten” gözaltına almaya başladı. Polis önceki gün de Mahalle’ye girmeye çalışan profesörler, siyasi eylemciler ve gazetecilerden oluşan 50 kişilik grubu engelledi. Halkla dayanışmalarını göstermek için Mahalle’ye gelen bilim insanları ve siyasi eylemcilerden oluşan grubun ziyaretini izleyen 9 gazeteci de gözaltına alındı.
Muhalefet partileri ve basının bir kısmı, Mübarek’ten yeterli ekmek arzı sağlamada başarısız olduğu için Başbakan Ahmed Nazif’i görevden alma çağrısında bulunmuştu. Mısır’da ekmek devlet tarafından sübvanse ediliyor ve halka sübvanse edilmiş ekmek sağlamak hükümetin temel görevlerinden biri. Ancak, ülkede süt ürünlerinin fiyatının yüzde 20, sebze fiyatının yüzde 15 ve ocaklarda kullanılan gazın fiyatının yüzde 40 arttığı belirtiliyor. Siyasi uzmanlar, artan fiyatlar ve düşük maaşlar yüzünden tırmanan hoşnutsuzluğun hükümeti sarstığını ancak güçlü bir muhalefet olmadığı için ayaklanmanın henüz hükümeti tehdit etmediğini ifade ediyor. Mısır’da 1977’de patlak veren ekmek isyanında 70 kişi ölmüştü. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Ukrayna’dan NATO’ya kıyak

SONRAKİ HABER

CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Burak Tanışık istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa