Çin ve Tayvan liderleri ilk kez bir araya geldi

Tayvan’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vincent Siew ile Çin Devlet Başkanı Hu Jintao tarihi bir görüşme yaptılar.


Tayvan’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vincent Siew ile Çin Devlet Başkanı Hu Jintao tarihi bir görüşme yaptılar. Bu buluşma, 1949 yılında yaşanan iş savaştan sonra ayrılan iki ülkenin liderleri arasında bu düzeydeki ilk görüşme olma özelliği taşıyor. Çin’in Hainan adasında düzenlenen Boao Forumu sırasında gerçekleşen kısa görüşme, iki tarafın ilişkilerin geliştirilmesi için istekli olduğuna dair işaretler taşıdığı şeklinde yorumlandı.
Tayvan’da kısa süre önce yapılan seçimlerde cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Ma Ying ile yardımcısı Siew, Çin’in kıta kesimiyle ekonomik ilişkileri geliştirecek bir platform oluşturarak, iki taraf arasında uzun süredir devam eden siyasi çıkmazı aşmak istediklerini açıklamıştı. Tayvan’ı bir eyaleti olarak gören Pekin ise, iki taraf arasında birleşmenin kendi liderliğinde gerçeklemesinde ısrar ediyor. Pekin yönetimiyle bir barış anlaşması imzalamak isteyen Ma Ying, cumhurbaşkanlığı döneminde birleşme konusunu görüşmeyeceğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net