13 Nisan 2008 00:00

Ölüm sezonu açıldı!

Tozun toprağın içinde güneşin altında çok değil ekmek parası için tarlaların yolunu tutan tarım işçileri yine kamyon kasasında can verdi.

Paylaş

Tozun toprağın içinde güneşin altında çok değil ekmek parası için tarlaların yolunu tutan tarım işçileri yine kamyon kasasında can verdi. Şanlıurfa’dan Ege illerine kamyon kasasında götürülmeye çalışılan 9 mevsimlik tarım işçisi feci şekilde canı verdi. Her yıl insanlık dışı koşullarda tarlalara taşınan ölüleri bile kamyon kasalarında defnedilmeye götürülen tarım işçilerin içler acısı durumuna bir genelge ile çözüm bulmaya çalışan AKP Hükümeti’nin “Hani denetim olacaktı” sorusuna nasıl cevap vereceği merak konusu.
Beklenen facia: 9 ölü
Baharın gelmesi ile birlikte tarım işçilerinin de çalışma sezonu açıldı. Türkiye her yıl tarım işçilerinin kamyon kasalarında yaşamlarını yitirmesinden kan ağlıyor. Bu yıl “Denetim var. Önlem alınıyor. Genelge yayınladık” sözlerini yalanlayan ve maalesef beklenen facia Afyonkarahisar yolunda gerçekleşti. Tarım işçileri yine şehirlerarası yolda kamyon kasasında taşındı hatta yollarda durup yolcu bile aldı. Ama kamyona ne bakan oldu ne de durduran. Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Yeşildirek Köyü’nden, Ege illerine giden mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kamyon devrildi. Kazada 9 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.
Konya- Eskişehir karayolunun, Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi ile Eskişehir’in Çifteler İlçesi arasındaki Beyören Köyü yakınlarında Şanlıurfa’dan gelen 63 KC 864 plakalı kamyon devrildi. Düz yolda sürücüsünün uyuduğu sanılan kamyon takla attı. Kamyonun kasasında bulunan mevsimlik tarım işçilerinden 9 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. Yaralılardan 9’u Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ne, 2’si Afyonkarahisar Kocatepe Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Diğer yaralılar da Eskişehir’e gönderildi. Ölenlerin üzerinden kimlik çıkmadığı için kimlik tespiti yapmakta güçlük çekildi. Emirdağ Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, kamyonun Şanlıurfa merkezden yola çıktığını, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ne uğrayıp oradan da yolcu aldığını saptadıklarını belirterek, kamyonda bulunanların aynı aileden olduğunu söyledi.
İşçilerden 5’inin kimliği belirlenebildi
Kazada hayatını kaybeden 9 kişiden 5’inin kimliği belirlendi. Kazada mevsimlik işçi olduğu belirten Çemura Kılıç, Necmiye Kılıç, İsa Kılıç, Veysi Alkan, Sıddık Alkan ile kimliği henüz belirlenemeyen 4 kişi hayatını kaybetti.
Duriye, Mustafa, Şaha, Reşit ve Hacer Ova, Ayşe Demir, Şemsi Demir, Fethiye Kılıç, Terfe Alkan, Eyüp Alkan, Salih Çiftçi, Hurşit Çiftçi, Hacer, Yusuf ve Semanur Alkan isimli tarım işçileri ise Eskişehir’deki hastanelerde tedavi altına alındı. (HABER MERKEZİ)

Servisle taşınmalarını grevle sağlamışlardı

Çukurova’da tarım işçileri, çalışma koşulları ve kasalarda taşınmalarına karşı geçtiğimiz yıl grev yapmışlar ve grevleri başarı ile sonuçlanmıştı. Tarım işçileri “hayvan istiflenir gibi” kamyon kasalarında sıkışarak, kaza tehlikesinden korkarak işe gitmek istemediklerini dile getirmişler kısıtlı sayıda olsa da işe otobüs servisleriyle taşınmalarını sağlamışlardı.
Tarım işçileri Emek Partisi ve DTP’nin destekleriyle binlerce imza toplamışlardı.

Genelge yetersiz

AKP Hükümeti yaşanan kazalarla ilgili genelge yayınlamakla yetindi. 10 Ağustos 2007 tarihinde yayınlanan “Hasat Döneminde Alınacak Trafik Önlemleri” genelgesi 81 il valiliğine gönderilmişti. Genelgede “İşçilere aracılık eden kişiler ile de irtibat kurularak, araçların yetki belgelerinin bulunması, zorunlu mali mesuliyet ve koltuk sigortasının yanı sıra ferdi kaza sigortasının yaptırılmış olması, yeterli sayıda sürücü bulundurulması, istiap haddi üzerinde kesinlikle yolcu bindirilmemesi ve trafiğe uygun olmayan araçların kullanılmaması konularında hassasiyetle durulacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.” denilmişti. Yol güzergahlarında sıkı denetim yapılması istenmişti. Ancak genelgenin yetersiz olduğu yaşanan kazalarla kanıtlanmış oldu.
ÖNCEKİ HABER

MMO 42’nci Genel Kurulu başladı

SONRAKİ HABER

Evrensel çalışanları yarın hakim karşına çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa