Ayazağa’da ulaşım sorunu artıyor

Ayazağa köyü sakinleri özellikle her gün sabah ve akşam saatlerinde trafikte korkunç bir tıkanıklık ile boğuşuyor. Karşılaştığımız hemen hemen herkes trafikten şikayetçi.


Ayazağa köyü sakinleri özellikle her gün sabah ve akşam saatlerinde trafikte korkunç bir tıkanıklık ile boğuşuyor. Karşılaştığımız hemen hemen herkes trafikten şikayetçi. Hatta bazı anlar oluyor ki yaşadıkları trafik stresi ile birbirleri ile kavga bile ediyorlar. Trafik sorunu yaşayan Ayazağa köyü sakinleri sorunlarını anlattılar.
“Ulaşım araçları yeterli. Ancak, burada vicdan değil, herkes cüzdana çalıştığı için yollar yetersiz kalıyor” diyen Fikri Baydilli, her seçim döneminde çarpık yapılaşmanın hızla arttığını söyledi. Yolun sağına ve soluna araç park edilmesinin yolları tıkadığını belirten Baydilli, bu durumu ancak “insan” diyen bir anlayışın çözebileceğini dile getirdi.
Emlakçı Kamer Ateş Ayazağa’daki trafiğin esas sorununun, araç değil yerleşim çarpıklığı ve yolların yanlış kullanımı olduğunu söyleyerek, “Örneğin, Maslak plazaların arasında toplu taşıma araçlarının girememesi trafiğin tıkanmaması için kendi başına yeterlidir. Oraya girilmesin diye bir alt geçit yapıldı. Plazaların önünde en azından kendi araçları için alan açılsa veya var olan alanlar kullanılsa bu trafik karmaşası yaşanmayacak. Ya da bizim paramızla yapılan alt geçit kullanılsa en azından toplu taşıma araçları rahat geçecek” diye konuştu.
Giresun Eynesil İlçesi Meşeyatak Köyü Dernek Başkanı Ahmet Türk, Ayazağa’nın en önemli sorunun alt yapı olduğunu söyledi. “Eğer, altyapı düzgün planlansaydı, karışıklık yaşanmayacaktı. Veya bölünmüş yollar yapılsa, en azından yolların sağına soluna park yapılmayacak ve otobüslerde rahatça gidip gelecekti. Ne yazık ki bölünmüş yol olmadığı için ana yoldan iki araç karşılıklı geçemiyor. Bu da trafiğin tıkanmasına neden oluyor” diyen Türk, diğer sorunun ise pazaryeri olduğunu ve pazar yerinin kaldırılmasının trafikte büyük bir rahatlama yaratacağını dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)
Yakup Umur
www.evrensel.net