13 Nisan 2008 04:00

Başkent’te ‘Ulusal Egemenlik’ mitingi

Ankara Tandoğan Meydanı’nda “Ulusal Egemenlik Buluşması” mitingi düzenlendi.

Paylaş

Ankara Tandoğan Meydanı’nda “Ulusal Egemenlik Buluşması” mitingi düzenlendi. Yaklaşık 500 dernek, vakıf ve sivil toplum örgütünün destek verdiği mitinge Atatürkçü Düşünce Derneği, Biz Kaç Kişiyiz, Cumhuriyet Okurları gibi birçok kuruluş geniş katılım sağladı. Çeşitli sivil toplum örgütlerince “Ulusal Egemenlik Buluşması” adı altında düzenlenen miting öncesinde Ulus’taki Birinci Meclis binası önüne çelenk konuldu. Burada yapılan basın açıklamasının ardından platform üyeleri, mitingin yapılacağı Tandoğan Meydanı’na yürüdü. Mitinge katılanlar, Atatürk posterleri ve Türk bayrakları taşırken, “Ne ABD ne AB tam bağımsız Türkiye”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde sloganlar attı.
Meydanda bekleyenlere Çanakkale Türküsü, İzmir’in Kavakları, Leylim Ley gibi türküler dinletildi. Miting için kurulan platform ve alanın çevresine Atatürk posterleri ve Türk bayrakları asıldı. Bu arada, meydanın etrafındaki apartmanlarda oturanların da evlerinin cam ve balkonlarına Türk bayrakları asması dikkati çekti.
Laiklik vurgusu
Yapılan konuşmalarda laiklik ve Türkiye’nin bölünmezliği ön plana çıkarken Ulusal Güç Birliği Platformu dönem sözcüsü Bülent Büyükakın tarafından okunan Ulusal Egemenlik bildirisinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratikleşme ve çağdaşlaşma yolundaki hamlelerine karşı yüzyılı aşkın süredir devrim karşıtı hareketlerin sürdürüldüğü belirtildi.
Başta laiklik olmak üzere cumhuriyetin kuruluş felsefesine ve Atatürk’ün devrimlerine karşı çıkmanın vatanın bütünlüğü için büyük tehlike yaratacağı vurgulanan bildiride, ABD ve AB’nin Türkiye’ye yönelik müdahalelerinin demokrasinin geleceği ve hukukun üstünlüğü açısından hassasiyetle izlendiği ifade edilerek, siyasal iktidarın da dini bir siyaset aracı olarak kullanmaktan ve Türkiye’yi ayrışmaya götürecek ortamı yaratmaktan vazgeçmesi istenildi. (HABER MERKEZİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Barroso Türkiye’den ayrıldı

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa