13 Nisan 2008 00:00

BES kongresinde ‘birlikte mücadele’ çağrısı

Büro Emekçileri Sendikası (BES)’nın 4’ncü Olağan Genel Kurulu’nda, söz alan delegeler, mevcut yönetimi eleştirerek, seçimlerin dar-grupçu anlayışlara teslim edilmemesini istediler.

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası (BES)’nın 4’ncü Olağan Genel Kurulu’nda, söz alan delegeler, mevcut yönetimi eleştirerek, seçimlerin dar-grupçu anlayışlara teslim edilmemesini istediler. Sendikanın kendi iç sorunlarını aşarak, emekçilerin mücadelesini örmesini isteyen delegeler, yeni yönetimin tüm üyeleri kapsayan politikalar geliştirmesinin önemine işaret ettiler.
BES 4’ncü Olağan Genel Kurulu, BES Genel Sekreteri Hüseyin Gölpınar’ın faaliyet raporuna dair konuşmasıyla sürdü. Gölpınar, 2 yıllık dönemde BES’in büro emekçilerin hakları için mücadele verdiğini, ancak mevcut çalışmaların yeterli olmadığını ve eksiklikleri olduğunu belirtti. Kamu emekçilerinin Kamu Yönetimi Temel Kanunu kapsamında, sosyal güvenliğin gaspı, esnek çalışma, performansa dayalı ücretlendirme gibi bir dizi saldırıyla karşı karşıya olunduğuna atıfta bulunan Gölpınar, mücadeleyle kazanılmış hakların bir bir emekçilerden alınmaya çalışıldığını söyledi. Mevcut olumsuz tabloya rağmen, iki yıllık dönemde örgütlenme kampanyası başlattıklarını ve yeni üyeler kazandıklarına dikkat çeken Gölpınar, “Yargıda Adalet İstiyoruz” ve “Eşit İşe Eşit Ücret” merkezi eylemleriyle yargı çalışanlarının örgütlenmesinin önünün açıldığını ve BES’in büro emekçilerinin sesini tüm Türkiye’ye duyurduğunu dile getirdi.
Gerginlik yaşandı
BES Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Hüseyin Güler de, denetleme kurulunun raporunu delegelere sundu. Güler, MYK’nın 3’ncü Olağan Genel Kurul kararlarını uygulamaya çalıştığını tespit edildiğini, bununla beraber bazı şube denetleme kurullarının ise merkeze rapor dahi göndermeyerek çalışma yapmadığı uyarısında bulundu. Denetleme Kurulu’nun BES’in başlattığı ve hala süren örgütlenme kampanyasına rağmen üye sayısında düşüş olduğunu da tespit ettiğini aktaran Güler, üye sayısının 25 binlerden 23 binlere düştüğünü belirtti.
BES 1 No’lu Şube Başkanı Fikret Aslan, şoven dalganın en yüksek olduğu dönemde Hava-İş ve Telekom grevlerinin dalgakıran görevi yaptığını söyledi. BES’in mücadelesinin işkolunu ve KESK’i aşması gerektiğini belirten Aslan, ülkenin içine sokulduğu sürece dair sorumluluklarının olduğunu vurguladı. Emek mücadelesinin ivme kazandığına dikkat çeken Aslan, “14 Nisan’ı yaratan emekçilerin alttan yükselen dalgasıydı. Emekçilerin artık insiyatif almak istediğini görerek, bunu sağlayacak bir çalışma örgütlemeliyiz”dedi. Aslan, 1 Mayıs’ta işbırakma çağrısı yaptı.
Genel Kurulu’nun 2’nci gününde delegeler arasında gerilim yaşandı. BES eski Genel Başkanı Bülent Kaya, konuşmasında mevcut yönetimi eleştirdi. Kaya, salonun yarısının boş olmasına atıfta bulunarak, “bazıları yalnızca matematiksel hesap yapıyor, biz ise sorunlarımızı tartışmak istiyoruz, o yüzden buradayız” diye konuştu. KESK yapısını da eleştiren Kaya, “bürokratik, profesyonelci ve lüks anlayış bizi hapsetti” diye konuştu. Kendilerine 3’lü yönetimin önerildiğini ancak kabul etmediklerinin altını çizen Kaya, “baştan genel başkanlığımız tartışılmaz” diyenlerle birlikte olmalarının mümkün olmadığını dile getirdi.
Kaya’nın konuşmasının ardından söz alan delege Mehmet Alyüz, Kaya’nın eleştirilerine yanıt olarak, “Adalet İstiyoruz yürüyüşünde, biz saldırıyı uğradık, birileri de kollarını bağlamış bizi izliyordu” dedi. Alyüz’ün sözleri üzerine Güneydoğu illerinden gelen delegeler “Yalan söylüyorsun” diyerek Alyüz’ün üzerine yürüdü. Kürsüye doğru hareketlenmenin üzerine kısa süreli bir itiş-kakış yaşandı. Olayı yatıştırmak üzere BES Genel Başkanı Mustafa Çınar ve eski Genel Başkan Kaya Bülent Kaya birlikte kürsüye çıktı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Emekliler sendikalarına sahip çıkıyor

SONRAKİ HABER

"Karataş Belediye Başkanı tüm parayı çekti, emekçiler maaş alamıyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa