14 Nisan 2008 00:00

Yargı bilgilendirmiyor, yasaklıyor

Bilgi Üniversitesi’nin Adalet Gözet Projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte...

Paylaş

Bilgi Üniversitesi’nin Adalet Gözet Projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aslı Tunç’un sunduğu “Türkiye’de Yazılı Basının Yargıya İlişkin Haberleri Sunumu” konulu rapor, medyada haber kaynakları ve yayın yasaklarının tartışılmasını da sağladı.
Geçmişte gazete sorumlusu olarak “cevap ve düzeltme”yi bilerek yayımlamadığı için mahkum olduğunu anımsatan İletişim hukukçusu Fikret İlkiz, “Gazetecilerin habere ulaşmada sıkıntı yaşadıkları kesindir” dedi. İlkiz, habere erişimdeki sorunlara yargının payı konusunda da, “Sinagogların bombalandığı olayla ilgili gazeteciler doğru bilgi alamadılar. Yargı, bu gibi konularda düzenli bilgi vermediği gibi, ilk olarak yayın yasağı kararları alır, bunlar da tebliğ edilmezler” diye konuştu.
İlkiz, “Çözüm yasak koymak değil, doğru kaynaktan gazetecilere sürekli bilgi vermektir. Bilgi Edinme Hakkı Yasası yoluyla elde edilen bilginin haber yapılmasına yasak getirilmesi de doğru değil” şeklinde konuştu.
Raporda basının olgulardan ziyade kişilere vurgu yaptığı yönündeki eleştirilere değinen CNN Türk Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, kaynak belirtilmeden haber vermenin güvenirliği zedelediğine inanmadığını ifade etti. (İstanbul/BİA)
ÖNCEKİ HABER

Desperado cnbc-e 22.00

SONRAKİ HABER

Yeni e, Van'da okurlarıyla buluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa