14 Nisan 2008 00:00

İnternet haftasında yasak

Türkiye’de internet, 12 Nisan’da 15’inci yılını doldurmuş. Belki bu süre, başka iletişim türleri, ortamları için çok uzun bir zaman dilimi sayılmazdı.

Paylaş

Türkiye’de internet, 12 Nisan’da 15’inci yılını doldurmuş. Belki bu süre, başka iletişim türleri, ortamları için çok uzun bir zaman dilimi sayılmazdı. Ama internetin büyüme, yaygınlaşma, gelişme hızı düşünülünce, 15 yılda nereden nereye gelindiği ilginç bir manzara oluşturuyor.
Birkaç yıl önce, sattıkları internet bağlantısının hızına vurgu yapmaya çalışan bir şirketin reklamında vardı. Aralarında beş yaştan fazla olmayan iki çocuktan büyüğü, diğerine “Bizim zamanımızda internet böyle miydi” diye anlatıyordu.
Bu komik olayda, fazla da abartma payı yok. Hakikaten internet, hızla gelişen bir iletişim ortamı. Ama bu hızlı geçen 15 yılda, hiç değişmeyen bazı şeyler de var ne yazık ki. Bir tanesi sansür.
Tam internet haftası sırasında aldığımız bir internet haberi bunu gösteriyordu. Google sitesi de mahkeme kararıyla yasaklanmıştı! 15 günlük youtube yasağından sonra şaşırmamak gerekir belki ama, internete sansür koyarken gösterilen bu rahatlık, her seferinde kullanıcıları hayrete düşürecek cinsten oluyor.
Google’ın yasaklanan sitesi, groups.google, yani google altyapısı üzerinden kurulan elektronik posta gruplarının ana sayfası. Burada posta gruplarına ulaşılabiliyor, mesaj arşivleri, milyonlarca grubun içinde yapılan yazışmalar, yeni gruplar kurma, gruplara üye olma gibi hizmetler veriliyor. Ama bu hizmetten, şimdilik Türkiyeli kullanıcılar, en azından Telekom altyapısından internete bağlanan kullanıcılar, mahrum.
Mahkeme kararının neye dayandığı bilinmiyor. Ama belli olan bir şey var, google’ın yasaklanması, internete konabilecek en büyük yasaklardan biri. Şimdilik sansür yalnızca google gruplarını vurmuş durumda ama bu mantıkla yarın öbür gün bütün google’ı kapsamaması hiç zor değil. Zaten, Türkiye “google’ı yasaklayan ülke” olarak internet alemlerinde şimdiden bir rekora imza attı.
İnternet haftası nedeniyle bir açıklama yapan Tüm İnternet Evleri (TİEV) Başkanı Yusuf Andiç, henüz google yasağından habersizken şöyle demişti: “Hepimizin yakından takip ettiği site kapatma vakaları öyle bir hal aldı ki, suçlunun cezalandırılmasından çok kendimizi cezalandırır olduk. Özellikle dünyanın en büyük video paylaşım sitesi ‘www.youtube.com’un geçtiğimiz ay 15 gün gibi uzun bir süre kapalı kalması da gelecek açısından bizleri karamsarlığa sevk etti. Endişeliyiz. Toplumu bir yandan bilgi çağına yükseltmeye çalışırken, bir yandan da bu sorunlar gündemi meşgul ediyor. Anlayamadığımız interneti de kendimize benzettik.”
15 gün yasaklı kalan video paylaşım sitesi youtube, son verilere göre bizde en çok girilen beşinci site durumunda. Yasaktan önce daha da üst sıralardaydı. Aynı listede, Google ana sayfası dördüncü, Google Türkiye ise birinci. En çok ziyaret edilen, bütün internet kullanıcılarının ana kaynağı olan internet sitesini yasaklamak da yakışır bu mantığa!
ÖNCEKİ HABER

MEDYADA GEÇEN HAFTA

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa