14 Nisan 2008 04:00

MEDYADA GEÇEN HAFTA

22 yıldır Bilim Teknik eki veren tek gazete Cumhuriyet, her sayısında çok öğretici bulmacalara da yer veriyor.

Paylaş

22 yıldır Bilim Teknik eki veren tek gazete Cumhuriyet, her sayısında çok öğretici bulmacalara da yer veriyor. Ama bu haftaki ekin bulmacası, öncekilere hiç benzemiyordu. Öyle ilginç bir soru vardı ki, ucu Cumhuriyet’in bütün yayın çizgisini sorgulamaya kadar gidebilir.
Bulmaca sayfasındaki “Düşün sorular” bölümünün başlığında, kocaman puntolarla “Saygı ve sevgi Allah vergisidir” yazılmıştı. Bulmaca şuydu: Bu cümlede geçen harflerin her biri bir rakamı temsil ediyor. Okurdan, hangi harfin hangi sayıya karşılık geldiğini bulması isteniyor. Sonunda ulaşılacak amaç da “Saygı” sözcüğünün simgelediği sayıyı bulmak.
Cumhuriyet’in yıllardır laiklik konusunda ne kadar hassas olduğu düşünülünce, böyle bir sorunun gözden kaçmış olduğuna ya da bir rastlantı olduğuna insanın inanası gelmiyor. Ya bir Fethullah Gülen sızıntısından kuşkulanmak gerekiyor. Malum, onların her yere sızdığını Cumhuriyet’ten daha iyi kimse bilemez. Ya da altında başka bir ima yatıyor da biz anlamıyoruz.
Mesela, en mistik, en metafizik laflar bile, nihayetinde birer simge olan harflerden oluşur mu denmeye çalışılıyor. Numaralara dönüştürülebilir, sayılabilir, parçalanıp anlamından uzaklaştırılabilir... Ya da “Allah ve Vergisidir sözcükleri birer Asal olduğuna göre” deniyor örneğin. Burada Allah’ın asallığıyla kastedilen ne olabilir? Soru da çok ilginç: “Saygı” sözcüğünün simgelediği sayı soruluyor. Neden başka bir sözcük değil de saygı? Kime mesaj veriliyor?
Bu sızıntı bir an önce açıklanmalı. Çünkü çok merak uyandırıyor...
Çağdaş Günerbüyük
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

EVRENSEL’den

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa