14 Nisan 2008 04:00

Türkiye ve İran PKK’ye karşı bir araya geliyor

12. Türkiye-İran Yüksek Güvenlik Komisyonu, bugün Ankara’da toplanacak. Türkiye ve İran, ‘terör’e karşı sürdürülen “aktif işbirliği”ni ve alınabilecek yeni önlemleri görüşmek üzere bir araya gelecek.

Paylaş

12. Türkiye-İran Yüksek Güvenlik Komisyonu, bugün Ankara’da toplanacak. Türkiye ve İran, ‘terör’e karşı sürdürülen “aktif işbirliği”ni ve alınabilecek yeni önlemleri görüşmek üzere bir araya gelecek. Komisyonun gündeminde hem PKK’ye hem de PJAK’a karşı sürdürülen işbirliği görüşülecek.
Ortak operasyon
Türk heyetine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş’in başkanlık edeceği görüşmelere, İran tarafından İçişleri Müsteşarı Abbas Muntac’ın başkanlığındaki bir heyetin katılacağı belirtildi. Türk heyetinde ise üst düzey Emniyet, Jandarma Komutanlığı, MİT ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de bulunacağı kaydedildi. Beş gün sürmesi öngörülen toplantının ana konusunu ‘terör ile mücadele’ oluşturacak. Bu çerçevede Türkiye’nin PKK, İran’ın ise uzantısı PJAK’a karşı gerek yurtiçinde gerek Kuzey Irak’ta sürdürdüğü savaş ele alınacak. Ayrıca ortak bir operasyonunda gündeme gelebileceği ileri sürüldü.
Son olarak 2006 yılında Tahran’da toplanan komisyon, ‘terörle mücadele’de işbirliğine ilişkin önemli kararlar almıştı. Şubat 2006’da düzenlenen 11. Yüksek Güvenlik Komisyonu toplantısında iki ülke, “bölgenin terörden tamamen arandırılması” amacıyla ‘terörle mücadele’de “aktif” işbirliğini öngören bir Mutabakat Zaptı imzalamıştı. (HABER MERKEZİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Newroz’u engellemek için bizi rehin aldılar

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa