14 Nisan 2008 00:00

Pirinç krizi Haiti hükümetini devirdi

Dünyada yükselen gıda fiyatlarına karşı yükselen halk tepkisi ilk sonucunu verdi.

Paylaş

Dünyada yükselen gıda fiyatlarına karşı yükselen halk tepkisi ilk sonucunu verdi. Haiti’de gıda fiyatlarındaki artışı protesto etmek için geçtiğimiz hafta düzenlenen eylemlere sert müdahale edilmesi, Haiti başbakanını koltuğundan etti. Haiti Senatosu, Başbakan Jacques-Edouard Alexis’i görevinden aldı. Başta pirinç olmak üzere pek çok gıda maddesinde yaşanan fiyat artışları yüzünden çok sayıda ülkede kriz yaşanıyor. Mısır, Haiti, Tunus ve bazı Batı Afrika ülkelerinde günlerdir gösteriler ve grevler yaşanırken, gıda fiyatlarındaki artışın nedeni olarak Çin ve Hindistan’da artan tüketimle petrol fiyatlarının aşırı yükselmesi gösteriliyor.
Haiti Senatosu’nda dün yapılan özel oturumda 1’e karşı 16 oyla başbakanın görevden alınması kararlaştırıldı. Ülkesindeki gıda krizi ve protestoculara sert müdahaleden dolayı eleştirilen Haiti Başbakanı Alexis, görevden alındığı sırada özel gıda üreticileriyle toplantı halindeydi. Toplantıda pirinç fiyatlarında yaklaşık yüzde 15’lik indirim yapılması kararlaştırıldı. Ancak bu indirim kararı da başbakanın görevden alınmasına engel olamadı. Gazetelere bir açıklama yapan Haiti Devlet Başkanı Rene Preval, “uluslararası toplumun 3 milyon dolarlık fon yardımıyla” 50 kiloluk pirincin fiyatının 8 dolar indirildiğini bildirmişti. Fakat bir grup muhalefet mensubu senatör, protesto gösterilerine yapılan kanlı müdahalelerin ardından pirinç fiyatlarının daha da yükselmesini önlemek için hükümetin üreticilere mali destek sağlayacağını açıklamasına karşın Alexis’in istifa etmesini istemişti. Senatörler, halkın temel gıda maddeleri olan fasulye, pirinç ve yağın fiyatını düşürmek için hükümetin yeterli adımları atmadığı görüşünde.
5 kişi ölmüştü
Bir haftada 50 kiloluk pirincin fiyatının 35’ten 70 dolara fırladığı, benzin fiyatının ise 2 aydan kısa bir sürede 3 kez arttığı Amerika kıtasının en yoksul ülkesi olan 8.5 milyon nüfuslu Haiti’de, halkın büyük çoğunluğu, günde 2 dolardan daha az kazanıyor. Haiti’nin başkenti Port au Prince’de 1 hafta önce başlayan olaylarda, BM askerleri, başkanlık sarayı yakınlarında yağma yapan gruplara göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti. Gösterilerde, 5 kişi ateşli silahlarla öldürülmüş, 200 kadar kişi de yaralanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bangladeş’te 20 bin tekstil işçisi yürüdü

Yükselen gıda fiyatlarına karşın maaşlarının artmasını isteyen yaklaşık 20 bin tekstil işçisi, Bangladeş’in başkenti Dhaka yakınlarında bir gösteri düzenledi. Başkent yakınlarında bulunan onlarca tekstil fabrikasından yürüyüşe geçen işçilere polisin sert müdahale etmesi ve silah kullanması sonucunda ise 27’si polis en az 50 kişinin yaralandığı açıklandı. Bölgenin polis şefi Bhuiyan Mahbub Hasan, ordu temsilcilerinin işçi ve üretici temsilcileriyle bir araya gelerek sorunu masaya yatıracaklarını söyledi.
Bangladeş Gıda Bakanı, yükselen gıda fiyatları ve yerli üretimdeki azalma nedeniyle ülkede “gizli açlık” oluştuğu uyarısında bulunmuştu. Bangladeş’te, aylık 25 dolar maaşla çalışan tekstil işçilerinin dünyada en düşük maaşla çalışan işçiler olduğu ifade ediliyor. Birleşik Tekstil İşçileri Sendikası Başkanı Nazma Akhter, 25 dolarlık asgari ücretin 2006 yılından bu yana değişmediğini, ancak pirinç ve diğer gıda fiyatlarının iki ya da üçe katlandığını söyledi. işçilerin maaşlarında artış isteğinin fabrika sahipleri tarafından reddedildiğini kaydeden Akhter, yabancı alıcıların Bangladeşli üreticilerin istediği fiyatı kabul etmemesinin de sorunu derinleştirdiğini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Zimbabve’de oylar yeniden sayılacak

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa