14 Nisan 2008 00:00

Sadr: Gates terörist ve düşmanımdır

Iraklı Şii lider Mukteda el Sadr, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’i “terörist ve sürekli düşmanı” olarak niteledi.

Paylaş

Iraklı Şii lider Mukteda el Sadr, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’i “terörist ve sürekli düşmanı” olarak niteledi. Sadr, Necef’te yayımlanan açıklamasında, Robert Gates’e seslenerek, “Her zaman benim düşmanımdınız, kanımın son damlasına kadar da düşmanım kalacaksınız” dedi.
ABD Savunma Bakanı Gates’in siyasal platformu tercih etmesi durumunda Sadr’ı ABD’nin düşmanı olarak görmeyeceklerine ilişkin sözlerine ilişkin olarak Şii lider, “Ülkemi işgal ederken hangi siyasal sürece beni dahil etmek istiyorsunuz?” diye konuştu. Sadr açıklamasında, “Terörist savunma bakanının sözlerini duyunca kendimi bu teröriste uygun bir yanıt vermeye zorunlu hissettim. Sizden başka düşmanım yok. Siz işgalcisiniz. Beni düşman olarak kabul etmeseniz de ben sizi düşman kabul ediyorum” dedi. Sadr, Irak’taki ABD işgaline “kendilerine uygun bir biçimde” direnme sözü de verdi.
Kendisine bağlı milislere Amerikalılar ve hükümet güçlerinin çekilmesi durumunda çatışmalara son verme çağrısında bulunan Sadr, “Eğer işgalci kentleri terk ederse, silahlarımızı kullanmamıza gerek olmaz. Silahlarınızı işgalcilere yardım etmedikleri sürece Iraklılara doğrultmayın. Irak hükümetinden de işgalciden kurtulması için halka yardım etmesini istiyorum” diye konuştu.
ABD Savunma Bakanı Gates, önceki gün Pentagon’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Mukteda el Sadr’ın siyasal platformu tercih etmesi durumunda kendisini ABD’nin düşmanı olarak görmeyeceklerini söylemişti. Gates, İran’da olduğu sanılan Sadr’ın, Irak’a dönmesi durumunda tutuklanmasının kendisi için sürpriz olacağını belirterek, “O önemli bir siyasal figür. Irak’taki siyasal sürecin içinde çalışmasını istiyoruz” demişti.
Irak hükümeti ise, Şii milislerle çatışmalarda yer almayı reddeden 1300 kadar asker ve polisin görevine son verdi. Irak İçişleri Bakanlığı sözcüsü General Abdülkerim Halaf, AFP'ye yaptığı açıklamada, “Kut ve Basra'da verilen emirleri yerine getirmeyen güvenlik kuvvetleri mensuplarının işine son verildi. Bir görev emri almışlardı, ama yerine getirmediler.” dedi.
Bağdat’ta 2 ölü
Bu arada, Irak’ın başkenti Bağdat’ın doğusunda ABD askerlerinin düzenlediği hava saldırısında 2 kişinin öldüğü bildirildi. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, başkentin Şiilerin yoğun yaşadığı Yeni Bağdat Mahallesi’nde düzenlenen hava saldırısında 2 kişinin öldüğü, 3 sivil ve 2 Amerikan askerinin yaralandığı belirtildi. Amerikan uçaklarının mahallede bomba yerleştirmeye çalışan grubu hedef aldığı iddia edildi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İran’da patlama: 11 ölü 191 yaralı

SONRAKİ HABER

Vogue'un editörünün "efendi ve köle" pozu istifa getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa