14 Nisan 2008 00:00

Çiçek’ten ‘torpil’ açıklaması

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin, oğlu ve gelininin işe alınırken hangi sınava girdiğine ilişkin sorusuna ilginç bir yanıt verdi.

Paylaş

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin, oğlu ve gelininin işe alınırken hangi sınava girdiğine ilişkin sorusuna ilginç bir yanıt verdi. Çiçek, “Kişilerin bakan yakını olmaları Anayasa ve yasalardan doğan vatandaşlık haklarını kullanmalarına mani teşkil etmez” yanıtını verdi.
Çiçek, CHP’li İnce’nin “Oğlu Çağrı Çiçek’in 1999 yılında TBMM’de işe başlarken TBMM tarafından açılan herhangi bir sınava girip girmediğine, gelini Seda Çiçek’in ise Türk Akreditasyon Kurumu’nda ne zaman işe başladığına” ilişkin soru önergesini yanıtladı. CHP’li İnce Çiçek’in oğlu Çağrı Çiçek’in TBMM’den Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na geçtiği yönündeki iddiaları da önergesinde gündeme getirirken, “Milletin çocukları KPSS kitapları üzerinde dirsek çürütürken, sınavda ter dökerken bazı ayrıcalıklı çocukların ayrıcalıklı kurumlarda, ayrıcalıklı yöntemlerle işe başlamaları, Anayasa’nın 10. maddesi ile bağdaşmakta mıdır” diye sordu.
Bakan Çiçek ise CHP’li İnce’nin “torpil” sorusuna, “Her Türk vatandaşının vatandaşlıktan doğan hak ve yükümlülükleri Anayasa, yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Kişiler bu genel hükümler kapsamında kamu ya da özel toplumsal süreçlerde haklarını kullanma ve inisiyatif alma özgürlüğüne sahiptir. Kişilerin bakan yakını olmaları Anayasa ve yasalardan doğan vatandaşlık haklarını kullanmalarına mani teşkil etmez. Soru önergesinde adı geçen kişiler, o döneme ait yürürlükteki mevzuat çerçevesinde işe başlamışlardır” yanıtını verdi.
‘Çiçek’e başvurun’
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise Bakan Çiçek’in oğlu ve geliniyle ilgili soru önergesine verdiği yanıtı eleştirerek “Cemil Çiçek, soru önergesinde oğlu ile gelininin ‘vatandaşlık hakkını’ kullanarak işe girdikleri, kurum ve pozisyon değiştirdiklerini ifade etmiş. Bakan yakını olmayan vatandaşlarımızdan kamunun ballı, maaşı yüksek kurumlarında sınavsız işe girmek isteyenleri ‘vatandaşlık haklarını’ kullanmaları için Cemil Çiçek’e müracaat etmeye davet ediyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Kovuşturma yetkisi değişebilir

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa