15 Nisan 2008 00:00

KENTTEN GELEN

Son yıllarda Çorum Belediyesi ile ilgili her konunun altından imar-inşaat işi çıkmaktadır.

Paylaş

Son yıllarda Çorum Belediyesi ile ilgili her konunun altından imar-inşaat işi çıkmaktadır. Bu imar ve inşaat işleri nedeniyle AKP’li belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri; Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış ve mahkum olmuşlardır.
2005 yılında ulusal basına da yansıyan ve Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyaya konu olan olay, AKP’nin çalışma tarzını yansıtmaktadır. Ramazan ayında kurulan çadırda yenen yemeklerin bedellerini karşılamak için alındığı iddia edilen çek ve bonoların karşılığında ise haksız yere verilen inşaat izinleri, kat yükseklikleri, imara açmalar yatmaktadır.
Daha sonra “Sizin yaptığınızı Çorumlu yapmaz” diyen bir emekli öğretmen bu durumu şikayet eder. Şikayet üzerine müfettişler, o zamanki Belediye Başkan Yardımcısı Selim Seven’in odasındaki kasada 372 milyar lira tutarında 30’a yakın çek ile üzerinde “AKP İl Başkanlığı” yazan zarfın içinde hamiline yazılmış çekler bulurlar. İnceleme sonunda çek sahiplerinden bazılarına “kat artırımı izni” verildiği, bazıları için de sahip oldukları LPG istasyonlarının, “imar planında işlenmesi” amacıyla belediye meclisi kararı alındığı belirlenmiştir. İnceleme-soruşturma sırasında bazı tanıklar, belediye görevlilerinin kendilerinden rüşvet istediklerini de öne sürmüşlerdir. Soruşturmada, o tarihlerde AKP Çorum İl Başkanı olan Mehmet Karadağ’ın, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Kılıç’la iş ortaklığının bulunduğu, İmar Komisyonu Başkanı Nurettin Yıldırım’ın da AKP İl Başkan Yardımcısı Faruk Yıldırım’la kardeş olduğu anlaşıldı. Soruşturma sürecinde Seven başkan yardımcılığından, Yıldırım da İmar Komisyonu başkanlığından istifa etmiştir ve bu olay nedeni ile adı geçenler, Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde mahkum olmuştur.
Daha sonraki günlerde de imar komisyonu çalışmaları ile ilgili birçok haber ve dedikodular çıktı. En son olarak ise Tesco-Kipa adındaki uluslararası bir şirket için yeşil alan olarak işaretlenmiş bir alanın imara açılması söz konusu olmuştur. Tesco-Kipa ile ortaklık kuran Çorumlu iş adamı Ahmet Ahlatçı, günlerce yerel basından bu yatırımın Çorum için bir şans olduğunu belirtmiş; hatta Çorumspor’a 500 bin YTL verileceği bile gündeme gelmiş, halk arasında ise AKP’li belediye meclis üyelerinin yeşil alanın imara açılması yönünde oy kullanacakları konuşulmuştu. En sonunda bazı konularda anlaşamayan birkaç AKP’li ile CHP’li belediye meclis üyelerinin ret oyu ile söz konusu alan imara açılmamıştır. Fakat tüm bu oylamalar ve tartışmaların odak noktası, yine rüşvet ve yolsuzluk hususunu akla getirmiştir.
Çorum’daki bazı caddelerde ve mahallelerde yüksek kat uygulaması yapılması; yıllar sonra haksız yere kat artışı yapılması, Çorum halkının AKP’li belediyeye şüpheyle yaklaşmasına neden olmuştur.
Belediye başkanı her fırsatta Çorum Belediyesi’nin örnek olduğunu, Türkiye’de ilkleri başardığını söylemekte ve bu durumla övünmektedir. Fakat gerçeklerin böyle olmadığı herkesçe bilinmekte ve söylenmektedir; özellikle oy alamadığı Alevi mahallelerine adeta çivi çakmamak için elinden geleni yaptığını herkes bilmektedir. Bunun yanında kendi yandaşlarına ve AKP çevresine rant sağlandığı konusunda halkta yoğun şüpheler oluşmaktadır.
Çorum Belediye Meclisi AKP ile CHP’den oluşmakta; bu durum ise belediyede dönen çarkların ne olduğunun bilinmemesine neden olmaktadır.
Oysa gerek imar çalışmalarında, gerekse diğer belediye faaliyetlerinin geniş halk kesimlerinin, işçilerin-emekçilerin yararına olması için bu kesimlerin bilinçlendirilmesi ve sesini duyurması gerekmektedir. Yaklaşan yerel seçimlerde bu talan ve yolsuzluğun üstü, dağıtılan yardımlarla ve boş vaatlerle örtülmeye çalışılacaktır. Gerçekleri halka anlatacak olan ise işçilerin-emekçilerin, aydınların ve demokratların birlikte mücadele etmesidir.
(*) Emek Partisi Çorum İl Başkanı
Muharrem Özünel*
ÖNCEKİ HABER

yalandan kim ölmüş!

SONRAKİ HABER

CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Burak Tanışık istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa