15 Nisan 2008 00:00

301 tartışması alevlendi

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301’inci maddesiyle ilgili değişiklik teklifi Meclis Adalet Komisyonu’na sevk edildi.

Paylaş

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301’inci maddesiyle ilgili değişiklik teklifi Meclis Adalet Komisyonu’na sevk edildi. Meclis Başkan Vekili CHP’li Güldal Mumcu’nun beklettiği teklifin Meclis sürecini, Meclis Başkanı Köksal Toptan başlattı.
Teklife göre, savcılar 301’inci madde kapsamında suç işlediklerini düşündükleri herkesi soruşturabilecek, iddianame hazırlayabilecek. Dosya, izin makamının önüne yani Cumhurbaşkanı’na, ancak mahkeme aşamasında gidecek. İzin yetkisi, soruşturma değil, kovuşturma aşamasında yani mahkeme iddianameyi kabul ettikten sonra devreye girecek.
‘Cumhurbaşkanı’nı zor durumda bırakır’
TBMM Başkanı Köksal Toptan TBMM’de düzenlediği basın toplantısında TCK 301. maddesinde değişiklik öngören kanun teklifini, kanun yapma tekniğine aykırı olmadığını düşünerek, TBMM Adalet Komisyonuna havale ettiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı’na böyle bir yetki verilmesinin bu makamı zor durumda bırakacağını belirten Toptan, eskiden olduğu gibi Adalet Bakanlığı iznini aramanın en doğru yaklaşım olacağını söyleyerek, “Böyle bir organla donatılmamış cumhurbaşkanlığı makamının, kovuşturma aşamasında böyle bir yetkilendirmeyle donatılması, cumhurbaşkanlığı makamını çok zor durumda bırakabilir. Bu nedenle, eskiden olduğu gibi Adalet Bakanlığı’nın iznini aramak, en doğru yaklaşımdır. Çünkü Adalet Bakanlığı’nın elinde konuyla ilgili uzmanlar ve bakanı bilgilendirecek imkanlar vardır” dedi.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’de önceki gün kovuşturma yetkisinin değişebileceği mesajı vermişti. Toptan’ın da bu yönde açıklamaları AKP’de 301 çatlağı oluştuğu yorumuna neden oldu.
‘Meclis’in saygınlığını zedelemeyin’
Meclis Başkanı Köksal Toptan, milletvekillerinin yakınlarına gönderdiği kontörlerin ücretinin Meclis bütçesinden ödendiği ve sosyal güvenlik tasarısıyla milletvekillerine gazi ayrıcalığı tanındığı yönündeki haberlere de tepki gösterdi. Toptan, “Meclis’in saygınlığını zedeleyecek bu tür yayınların yapılmamasında herkesin faydası vardır” dedi.
TBMM bütçesinden ödenen ücretlerin Başkanlık Divanı kararıyla belirlendiğini ifade eden Toptan, şehir içi görüşme, şehirlerarası görüşme ve cep telefonlarıyla yapılan görüşmelerin dışında Başkanlık divanı ve yönetmelik kararı dışında, kontör ücreti adı altında Meclis tarafından hiçbir ödeme yapılmadığını bildirdi.

301. madde teklifi yeni bir açılım getirmiyor

CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Suha Okay, TCK’nın 301. maddesinde değişiklik öngören yasa teklifinin, “İfade özgürlüğüne yeni bir açılım getirmediğini” belirtti. Değişikliğin 2 yıldır gündemde olduğunu anımsatan Okay, hükümetin, “Dış baskı ve dayatmalar” karşısında, 301. maddeyi değiştirme kararlılığı içine girdiğini ifade ederek, hükümetin, “AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso gelecek” diye bir anda heyecana kapıldığını, “Türkiye’de sanki özgürlüklerin önünü açan en önemli maddeymiş gibi, hukuk tekniğine aykırı şekilde” değişikliğin TBMM Başkanlığına sunulduğunu söyledi. Okay, “301. maddenin böylesine bir dış dayatma nedeniyle TBMM’ye sunulmuş olmasını doğru bulmuyoruz” dedi.
Kovuşturma yapılmasının cumhurbaşkanının iznine bağlanmasını da değerlendiren Okay, bu durumun, Anayasanın 104. maddesindeki cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini belirleyen hükümlere aykırı olduğunu söyledi. Okay, bugüne kadar cumhurbaşkanının yargısal işlemlere böylesine müdahil olduğu hiçbir örnek olmadığını ifade ederek, “Bu, cumhurbaşkanının doğrudan yargıya müdahalesi olduğu gibi, ‘cumhurbaşkanı tarafından hakkında dava açılanlar, cumhurbaşkanı tarafından hakkında dava açılmayanlar’ diye ayrıma neden olacak. Popüler, entellektüel isimler, kamuoyunun ilgi odağında olan kimi isimler, kimi AB’ci, ikinci cumhuriyetçi isimler için cumhurbaşkanının dava açmaması için cumhurbaşkanı üzerinde uluslararası baskıya açık bir durum söz konusu olacak. Cumhurbaşkanı makamının bu kadar tartışmalı hale getirilmesini doğru görmemiz mümkün değil” diye konuştu. Okay, dava sonucunda verilecek kararların da cumhurbaşkanlığı makamının yargı kararlarıyla tartışılır hale gelmesine yol açacağı uyarısında bulundu.

Yetki siyasi suikast

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, gazetecilere yaptığı açıklamada “AKP, TCK’nın 301. maddesini değiştirmenin dayanılmaz arzusu içinde kıvranıyor. Türklüğe hakaretin önünü açmak için bu kadar dayanılmaz arzu duymasının nedeni ne?” dedi.
Ismarlama teklifin, Barroso’nun geldiği zaman TBMM’de görüşülmesinin hedeflendiğini ifade eden Vural, “Türklüğe hakaretin önünü açabilmek için Barroso’nun yüzü suyu hürmetine bir teklif getirdiler. Bu, TBMM’nin manevi şahsiyetine bir hakaret. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.
Teklifle Cumhurbaşkanına yetki verilmesini de eleştiren Vural, “Böyle bir siyasi suikast olabilir mi? Birliği muhafaza etmesi gereken bir makam, bu birliğe hakaretin önünü açan eylemlerle ilgili iddianamede kovuşturmaya izin verilecek bir makam haline dönüştürülmektedir. Bu, AKP’nin siyasi zihniyetini de ortaya koymasıdır” dedi. Vural, teklifin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, MHP’nin, teklif parlamentoda görüşülürken İçtüzükten kaynaklanan tüm yetkilerini kullanacağını bildirdi.
MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır da, 301’in değiştirilmesine muhalefet edeceklerini söyledi.
ÖNCEKİ HABER

CHP’de yarış hızlanıyor

SONRAKİ HABER

'Rockçı İmam' Tüzer, belediye başkan adaylığından çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa