15 Nisan 2008 00:00

Hristofyas-Talat polemiği

Kıbrıs’ta liderler arasında polemik başladı. Hristofyas, “Ankara’nın siyasetini değiştirmemesi durumunda çözüme yönelik yolun açılamayacağını” söylerken, Talat, çözüm isteğini ve politika değişikliğini ispat etmesi gereken tarafın Rumlar olduğunu belirtti.

Paylaş

Kıbrıs’ta liderler arasında polemik başladı. Hristofyas, “Ankara’nın siyasetini değiştirmemesi durumunda çözüme yönelik yolun açılamayacağını” söylerken, Talat, çözüm isteğini ve politika değişikliğini ispat etmesi gereken tarafın Rumlar olduğunu belirtti.
Kıbrıs Rum Yönetimi Devlet Başkanı Dimitris Hristofyas, “Ankara’nın siyasetini değiştirmemesi durumunda çözüme yönelik yolun açılamayacağını” söyledi. Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas bir etkinlikte yaptığı konuşmada, BM, AB, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi beş ülke ve uluslararası topluma, “Ankara’nın Kıbrıs sorununa ilişkin siyasetini değiştirmesi amacıyla, dikkatlerini Türkiye’ye çevirmeleri” çağrısında bulundu.
Hristofyas, “Ankara’nın siyasetini değiştirmemesi durumunda çözüme yönelik yolun açılamayacağını” ifade etti. “İki toplumlu, iki bölgeli federasyonun, Kıbrıs’ın barışçı geleceğinin üzerinde kurulacağı tarihi bir uzlaşma olduğunu” söyleyen Hristofyas, “Kıbrıs sorununun çözümünün, ‘işgali ve kolonizasyonu’ sonlandırmayı ve askersizleştirmeyi öngörmesi, temel özgürlükleri ve insan haklarını teminat altına alması, ‘devletin, halkın ve kurumların’ yeniden birleşmesini sağlaması gerektiğini” dile getirdi.
Hristofyas, Rum Simerini gazetesine verdiği demeçte ise “Müzakere zemininin, Annan planı olmadığını” söyledi. Hristofyas, “Türk tarafı da dahil olmak üzere muhtelif kişiler Annan planını isteyecekti. Ancak Annan planı zemininde görüşmeyeceğimiz herkesçe anlaşılmıştır. Zeminin BM kararları, doruk anlaşmaları ve 8 Temmuz anlaşması olduğunu” ifade etti.
Talat yanıt verdi
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, “Kıbrıs Türk tarafının da, Türkiye’nin de, Kıbrıs sorununun çözümü için büyük gayret ortaya koyduğunu ve bunun ispata ihtiyacı olmadığını” ifade ederek, ‘‘çözüm isteğini ve politika değişikliğini ispat etmesi gereken tarafın Rumlar olduğunu’’ bildirdi.
Talat, Hristofyas’ın Türkiye’yi hedef alan sözlerinin, “Ortamı zehirlemekten başka işe yaramadığını” söyledi.
Kıbrıs Türk tarafının, Türkiye’nin de desteğiyle birçok fedakarlık öngörmesine rağmen, Annan planı olarak bilinen BM Çözüm Planını kabul ettiğini ve bunun için son derece hareketli ve kararlı duruş sergilediğini hatırlatan Talat, “Hiçbir şekilde çözüme yaklaşmayanın Rum tarafı olduğunu ve Türkiye’nin o dönemde de çözümü desteklediğini çok iyi bileceğini” vurguladı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

DURUM

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa