15 Nisan 2008 00:00

Danimarka’dan bir heyet Roj TV için Diyarbakır’da

Danimarka’dan 4 kişilik bir heyet, DTP’li 56 belediye başkanının Roj TV’ye destek için Danimarka Başbakanı’na yazdıkları mektup dolayısıyla haklarında açılan davanın bugünkü duruşmasını...

Paylaş

Danimarka’dan 4 kişilik bir heyet, DTP’li 56 belediye başkanının Roj TV’ye destek için Danimarka Başbakanı’na yazdıkları mektup dolayısıyla haklarında açılan davanın bugünkü duruşmasını izlemek için Diyarbakır’a gelecek
Bugün görülecek davayı yerinde izleyecek ve bazı Kürt kurum ve kuruluşları ile görüşmelerde bulunacak olan heyette, Kürt asıllı Sosyalist Halk Partisi Genel Meclis Üyesi Serdal Benli’nin yanı sıra Helsinki Komitesi’nden Mikael Lyngbo, Avrupa Parlamentosu’ndan Soren Sondergard ve Sosyal Demokrat Partisi Halk Meclisi Temsilcisi Lars Rasmussen yer alıyor.
Daha önce davayı izlemek için iki kez Diyarbakır’a heyet olarak giden Serdal Benli, Türkiye’ye verdikleri mesajı biraz daha net vurgulamak istediklerini ifade etti. Benli, “Ben Türkiye’yi AB içerisinde görmek isterim, ancak Türkiye bu davada olduğu gibi önemli bir karar vermenin eşiğindedir. Türkiye büyük oranda demokrasiden, insan hakları ve özgürlüklerinden uzaklaşmıştır. Ve bu noktada Danimarka Türkiye’ye taviz vermemelidir” diye konuştu.
DTP’li belediye başkanlarına Danimarka’dan verilen desteğin, şu an sayısı 34’e yükselen Danimarkalı belediye başkanının destek mektubu ile başladığını hatırlatan Benli, bu desteğin, sayısı 37’yi bulan parlamenterin destek mektubu ile devam ettiğini kaydetti. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Yeni bir kara operasyonu iddiası

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım'ın garsonunu müşavirliğe atadığı ileri sürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa