15 Nisan 2008 00:00

Dayakla eğitim olmaz

Eğitim Sen, bir ilköğretim okulunda açığa çıkan “dayak” olayları ile ilgili soruşturma yürüten Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlerinin hazırladığı raporda, dayağın “eğitim terbiyesi amaçlı” olduğunun belirtilmesine tepki gösterdi.

Paylaş

Eğitim Sen, bir ilköğretim okulunda açığa çıkan “dayak” olayları ile ilgili soruşturma yürüten Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlerinin hazırladığı raporda, dayağın “eğitim terbiyesi amaçlı” olduğunun belirtilmesine tepki gösterdi. Kadıköy’de bulunan Moda İlköğretim Okulu’nda Müdür olarak görev yapan Hüseyin Ceylan’ın öğrencilerini sopayla dövmesi ve tehdit etmesi olayı 2005 yılında açığa çıkmış, soruşturmayı yürütmek üzere görevlendirilen MEB müfettişleri Ceylan’ı aklamış, Ceylan’dan şikayetçi olan dört öğretmen ise başka okullara sürülmüştü.
Müfettişlerin herkesi şaşırtan kararına gerekçe olan rapor basına yansıdı. Raporda, yanında çakı taşıdığını ve okul içerisinde öğrencilere sürekli olarak sopa gösterdiğini kabul eden Ceylan’ın öğrencilere bando bagetleriyle vurması, “Sınıf disiplinini sağlama ve eğitim terbiyesi amaçlıdır” denilerek savunuluyor. Raporda dayak, 1978 tarihinde Danıştay 2’inci Dairesi’nin verdiği bir karar gerekçe gösterilerek yasallaştırılıyor.
Hakim zihniyeti yansıtıyor
Konuya ilgili yazılı açıklamada yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, “son derece çarpıcı olan ve MEB’de giderek daha da hakim hale getirilen zihniyeti tüm çıplaklığıyla açığa vuran bu örnek, okullarda şiddetin resmi politika olarak uygulandığını kanıtlamaktadır” dedi. MEB”in şiddeti bir terbiye aracı olarak görerek meşrulaştırdığını belirten Dinçer, sorunun kaynağının, sorunları çözmesi gereken yerde yuvalandığını söyledi. Okullarda giderek artan şiddet olaylarını ‘çivi çiviyi söker’ mantığıyla çözmeye çalışmanın, sorunu daha da derinleştirdiğine dikkat çeken Dinçer, “Çocuğa vereceğimiz eğitim, kendi kişiliğinin gelişimine saygı duyan, bol seçenekler sunan, bireyin davranışlarını olumlu yönde geliştirmeye açık, çocuğu belli kalıplarla sınırlamayan özgürlükçü bir tarzda olmalıdır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İlhan Selçuk ameliyat oldu

SONRAKİ HABER

İzmir'de 15 kişinin yaşadığı dairede yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa