15 Nisan 2008 04:00

Öğrenciler ‘Emek Haftası’nı kutladı

ODTÜ, Boğaziçi, İstanbul ve Sabancı Üniversitesinin öğrencileri 14 - 19 Nisan’ı ‘Emek Haftası’ olarak ilan etti.

Paylaş

ODTÜ, Boğaziçi, İstanbul ve Sabancı Üniversitesinin öğrencileri 14 - 19 Nisan’ı ‘Emek Haftası’ olarak ilan etti. Boğaziçi üniversitesinde bir araya gelen öğrenciler, üniversite kampusu içerisinde çeşitli etkinlikler düzenledi.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ilk olarak, okulun bahçesinde yaptıkları maket geminin içinde tersane işçilerinin fotoğraflarını sergiledi.
Serginin hemen ardından Aynur Özbakır’ın yönettiği “Limanların Uğultusu” belgesel filmi gösterime sunuldu. Belgesel film sonrasında öğrenciler, Tuzla tersane işçisi Ramazan Aydın, Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç ve Tuzla tersanelerini araştırma komisyonu üyesi Akademisyen Aslı Odman’da katıldığı bir söyleşi düzenlediler. Dinç ve Odman tersaneler hakkında öğrencilere bilgi verirken, bir yandan da soruları cevapladılar. Söyleşi de konuşan işçi Ramazan Aydın ise, tersane de çalışma koşulları hakkında öğrencilere bilgi verirken, zor durumda ve güvenliksiz bir ortamda çalıştıklarını aktardı.
Öğrenciler, söyleşi sonrası tersane işçilerinin mücadelesine destek vereceklerini kaydetti.
Tuzla tersane işçileriyle dayanışma için öğrenciler, etkinliğin sonunda Tuzla’ya yürüyüş düzenleyecekler. 14-19 Nisan ‘Emek Haftası’ ilan eden öğrencilerin etkinliği, bu hafta sonuna kadar devam edecek. Etkinliğe destek veren üniversite öğrencileri, 19 Nisan Cumartesi günü “Tersanede iş cinayetlerine karşı” Tuzla’ya düzenleyecekleri yürüyüşe çağrı da bulundular. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Gurbetçi işçiye her yer sefalet

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa