15 Nisan 2008 00:00

Asarlık genç işsizle dolu

Türkiye’deki işsizlik ortalamasının üzerinde bir seviyede Asarlık Mahallesi’ndeki işsizlik. Kahveler gençler tarafından dolduruluyor.

Paylaş

Türkiye’deki işsizlik ortalamasının üzerinde bir seviyede Asarlık Mahallesi’ndeki işsizlik. Kahveler gençler tarafından dolduruluyor. Yapacak bir şeyin olmadığını söyleyen gençler, eskilere oranla mahallede düzenin daha da bozulduğunu söylüyor.
Birçok genç demir çelik, kaynak gibi işlerle haşır neşir büyüse de kimi zaman yaptığı işlerin karşılığını tam alamadığı için kimi zaman da iş bulamadığı için gününün büyük kısmı kahvelerde geçiyor. Destan Kaplan, bu gençlerden birisi. Maddi sebeplerden dolayı ilkokulu 3. sınıfta bıraktığını söyleyen Destan’ın mesleği kaynakçılık. Askerliğini yeni bitirmiş Destan, “Yaşam burada berbat. Her gün kavga olur buralarda, yapacak bir şeyler de yok. Arkadaşlarla her gün kahvedeyiz. İşi olan işe gidip geliyor. Asarlık dışında pek bir yere gitmiyoruz, gidemiyoruz” diyor. Erdinç ise 2 yıl Kütahya’da okuduktan sonra tekrar gelmiş Menemen’e. Muhasebecilik yapıyor. “Muhasebe işi çok ama herkes deneyimli eleman arıyor. Öyle olunca sırf deneyim için beş kuruş almadan çalışıyoruz. 4-5 muhasebeci gezdim, alın beni kullanın dedim resmen. Ama kendi işimi kurabilirmişim diye üniversite mezunu çalıştırmadıklarını söylediler.”
Alper Bulut, TÜPRAŞ’ta taşeronda çalışıyor. Alper “İzmir’in her yerini gez. Bir burada kahveler gençlerle doludur. Başka yerde yoktur bu kadar genç” diye ifade ediyor durumu. (Menemen/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Engelli masası kurulmalı’

SONRAKİ HABER

Çin'de kağıt fabrikasında gaz sızıntısı: 7 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa