15 Nisan 2008 00:00

‘Engelli masası kurulmalı’

Bergama Engelliler Derneği Başkanı Ayşe Döner Öztürk, Bergama Belediyesi’nde engelliler masası kurulması için girişimde bulunduklarını belirtti.

Paylaş

Bergama Engelliler Derneği Başkanı Ayşe Döner Öztürk, Bergama Belediyesi’nde engelliler masası kurulması için girişimde bulunduklarını belirtti.
Bergama’da çalışmalarına “engelli kimlik tespiti” ile başladıklarını belirten Öztürk, üç yüz civarında engelli belirlediklerini ve bu sayının her geçen gün arttığını söyledi. Sağlık kurulu raporu ile belgelenen engellilere “evde bakım” uygulaması başlattıklarını ve ailesinde kişi başına aylık geliri 290 YTL’nin altında olan engellilerin bakımı için SHÇEK tarafından asgari ücret tutarında ücret ödemesi yapıldığını söyledi. Birçok engellinin mevcut haklarını yeterince bilmediğini belirten Öztürk, sağlık kurulu raporu ve ikametgah belgesi ile başvuranlardan emlak vergisi alınmadığını, indirimli su kullanımı için de belediyeye yazılı olarak başvurduklarını ve bunun için encümen kararını beklediklerini söyledi.
Derneğin yönetim kurulu üyesi Jale Güngül Gülsün ise belediyenin engelliler için bütçe ayırmasının zorunlu olduğunu ancak böyle bir bütçe payından yararlanamadıklarını açıkladı. Engellilerin haklarından yararlanabilmesi için ya kimliklerine engelli olduklarını yazdırmaları ya da raporlarını yanlarında taşımaları gerektiğini söyleyen Gülsün, bazı engellilerin kimliklerine yazdırılmasından çekindiğini bidirdi. (Bergama/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Küçük esnaf yok oluyor

SONRAKİ HABER

Metris Cezaevine çok sayıda itfaiye ve polis sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa