Ebru sanatının kazandırdıkları

Önemli bir sorun olan sokak çocuklarına sahip çıkan Alibeyköylü kadınlar, ebru atölyesinde çocuklar için çalışıyor.


Önemli bir sorun olan sokak çocuklarına sahip çıkan Alibeyköylü kadınlar, ebru atölyesinde çocuklar için çalışıyor. 11-16 Nisan tarihleri arasında Sokakta Çalıştırılan Çocuklara Yardım Derneği tarafından İstanbul Bilgi Üniversitesi/Santral İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Gepgenç Festivali” kapsamında düzenlenen atölyeye katılan kadınlar, “Bugün yaşamımızda yeni bir pencere açmanın ve burada tanıştığımız çocukları tanımanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyor. Kadınlar çocuklara yardım etmenin yanı sıra ebru sanatını öğrendiklerini dile getirdiler. Atölyede konuştuğumuz dernek gönüllülerinden Gonca Dillice ise büyük bir özveriyle çalıştıklarını anlattı.
Dernek olarak amaçlarının sokaktaki çocuklara bir şeyler kazandırmak olduğunu dile getiren Dillice, “Gönüllüler olarak sosyal sorunlarımızın çözümünde toplum içinde yaşayan, sorumluluk hisseden herkesin katkısı olacağına inanıyoruz. Dağınık bir şekilde yapılan yardımları organize halde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak, toplumu aynı amaç doğrultusunda bilinçlendirmek, yönlendirmek istiyoruz”şeklinde konuştu.
Dernekle tanıştı hayatı değişti
Daha önce sokaklarda çalışan Nurcan ve Sibel adlı arkadaşlar ise yıllar önce Sokakta Çalıştırılan Çocuklara Yardım Derneği ile çalışmaya başladıklarını anlattılar. İki arkadaş derneğin gelişimlerine katkılarını şu şekilde özetliyorlar: “Dernek bize yardımlaşmayı, dayanışmayı, insanları sevmeği öğretti. Karşılıksız yardım etmenin yanında içimizdeki yetenekleri çıkarıp topluma yararlı birey olarak yetişmemizi sağladı.”
Anaokulu öğretmenliği okuyan Nurcan sokaklardan kurtulmayı başarmış. Dernekle tanıştığı için kendini şanslı bulan Nurcan, “Dernekle tanışmasaydım,15 yaşında evlendirilecek yada sokakta uyuşturucuya alıştırılacaktım”dedi. Nurcan, gelecekte son derece sağlıklı kişiler yetiştirmenin heyecanını şimdiden taşıyor. (İstanbulEVRENSEL)
Nuray Gerçek
www.evrensel.net