16 Nisan 2008 00:00

Meksika ve Hindistan’da milletvekilleri eylemde

Meksika’da hükümetin enerji sektöründe değişiklik önerileri, Kongre’de şiddetli muhalefetle karşılaştı. Yasa tasarısının geri çekilmesini isteyen milletvekilleri, tasarının oylanmasını önlemek için meclisin alt kanadında kürsü çevresinde barikatlar oluşturdu

Paylaş

Meksika’da hükümetin enerji sektöründe değişiklik önerileri, Kongre’de şiddetli muhalefetle karşılaştı. Yasa tasarısının geri çekilmesini isteyen milletvekilleri, tasarının oylanmasını önlemek için meclisin alt kanadında kürsü çevresinde barikatlar oluşturdu. Senato’daki bazı temsilciler de tasarının dört ay tartışılması talebiyle açlık grevine başladı. Açlık grevine 17 senatör, 39 Demokratik Devrim Partisi (PRD) milletvekili ve İşçi Partili milletvekili Rosario Ibarra katılıyor. Eylemciler, durumun ciddiyetini göstermek için eylemlerini notere tescil ettirdiler.
Hükümet, yabancı şirketlerin, yeni petrol sahaları aranması sırasında Meksika’nın devlete ait petrol şirketi Pemex ile işbirliği yapmasına izin veren yasa tasarısının enerji sektöründe yabancı yatırımı canlandıracağını iddia ediyor.
PRD ve diğer iki küçük partinin temsilcileri ise, bunun dünyanın başlıca petrol ihracatçıları arasındaki Meksika’nın ulusal egemenliğine zarar vereceğini savunuyor.
Geçen hafta parlamentonun hem üst hem de alt kanadında kürsüyü işgal eden protestocu milletvekilleri, bu kez, yerlerinden ayrılmaya zorlanmaları ihtimaline karşı sıra ve masaları çevrelerine yığdılar.
Özelleştirmeye hayır
Kürsü çevresi büyük pankartlarla örtülürken “Pemex’te özelleşmeye hayır” yazılı pankartlar açan milletvekilleri, tasarının ileride şirketin parçalanıp özelleştirilmesine de zemin oluşturacağını söylediler. Eylemi sona erdirmek için Başkan Felipe Calderon’un Ulusal Eylem Partisi ve muhalefetteki Kurumsal Devrim Partisi, uzlaşma formülü olarak tasarının kesintisiz 50 gün görüşülmesini önerdi. Ancak eylemci milletvekili ve senatörler bu talebi yeterli bulmayarak dört aylık görüşme talebinde ısrar etti.
Öte yandan, pazar günü, hükümetin planlarını protesto etmek için düzenlenen gösteriye 100 bin kişi katılmıştı.
Hintli vekiller meclise yürüdü
Hindistan’da ise, koalisyon hükümetinin ortaklarından olan Komünistler, fiyat artışı konusunda hükümetin başarısız olduğunu dile getiren slogan ve pankartlarla meclise yürüdüler. Komünistler, gıda stoku yapanlara karşı önlemler alınmasını ve fiyat artışında etkili olduğu belirtilen vadeli emtia ticaretinin yasaklanmasını istediler.
Hindistan’da Mart ayındaki enflasyon oranı son 3 yılın en yüksek seviyesi olan 7.41’e çıkmış, bu durum siyasi alana yansımıştı. Komünistlerin desteklediği hükümet, fiyat artışları nedeniyle sarsılmış ve bazı mallarda ithalatı sınırlandırmak gibi önlemler almıştı. (DIŞ HABERLER)

Sendikalardan ayaklanma uyarısı
Güney Afrika’nın sendikalar federasyonu COSATU, yükselen gıda fiyatları karşısında ülkede ayaklanma çıkabileceği uyarısında bulundu. COSATU sözcüsü Patrick Craven, insanların çok kızgın olduğunu belirterek, “Güney Afrika’daki bu kızgınlığın, Haiti’deki gibi kargaşayla sonuçlanma potansiyeline sahip olduğunu” söyledi.
Fiyatların yükselmesine karşı protesto kampanyası başlattıklarını belirten Craven, “bu barışçıl kampanyayla insanların kızgınlığını olumlu yönde kanalize etmeye çalışacaklarını” kaydetti. Craven, kampanya çerçevesinde yürüyüşler ve grevler yapılacağını da sözlerine ekledi.
İşsizlik yüzde 25
Güney Afrika’da gıda fiyatlarındaki artışın son 5 yılın en üst seviyesine çıktı. Ülkede işsizlik oranı da yüzde 25’i buluyor. Afrika’daki temel gıda maddesi mısırın fiyatıysa 2006 başından beri iki kattan fazla yükseldi.
Gıda fiyatlarının yükselmesi yüzünden Afrika kıtasında Mısır, Kamerun, Nijer, Burkuna Faso, Asya’da ise Endonezya ve Filipinler’de protestolar yapılmıştı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Berlusconi’den çifte zafer

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa