16 Nisan 2008 00:00

Berlusconi’den çifte zafer

İtalya’daki genel seçimi, Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ ittifak kazandı. Sandık başı anketleri, Berlusconi’nin Meclis’te ve Senato’da net bir üstünlük sağlayacağını ortaya koydu

Paylaş

İtalya’daki genel seçimi, Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ ittifak kazandı. Sandık başı anketleri, Berlusconi’nin Meclis’te ve Senato’da net bir üstünlük sağlayacağını ortaya koydu. Berlusconi, galibiyetinin netleşmesinin ardından televizyonlar aracılığıyla yaptığı ilk açıklamada, “Kazandım. Bu, büyük bir sorumluluk. Ülkeyi beş yıl ben yöneteceğim” diye konuştu. Berlusconi, adalet, eğitim ve sağlık reformlarının, kuracağı hükümetin öncelikli konuları olacağını kaydederek, “Reformlar konusunda muhalefetle de işbirliğine açık olacağız” dedi.
Merkez solun lideri Valter Weltroni ise yenilgiyi kabullendi. Sandık başı anketleri ve sayılan oylara ilişkin açıklanan kısmi verilere göre, Berlusconi’nin Meclis’teki net üstünlüğün yanı sıra, Senato’da da merkez solun 141 sandalyesine karşılık 163 sandalyeye sahip olması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

portre Silvio Berlusconi
7 milyar sterlinlik servetiyle İtalya’nın en zengin adamı sayılan Silvio Berlusconi, medya, reklâm, sigorta, gıda ve inşaat firmalarından oluşan bir iş imparatorluğunun da sahibi. İtalya’nın başarılı futbol kulübü AC Milan’ın da sahibi olan Berlusconi’nin yatırım şirketi, İtalya’nın üç büyük televizyon kanalını kontrol ediyor. Berlusconi, altı kez rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla mahkemeye çıkarıldı fakat hiçbir zaman mahkûm edilmedi. 1993’de Silvio, kendi partisi olan Forza Italia’yı kurdu. Parti, 1994’de Berlusconi’nin başkanlığında sağ-kanat Ulusal müttefikler ve Kuzey Birliği partileri ile koalisyon yaptı. Fakat üç lider arsındaki rekabet, Berlusconi’nin Milan Mahkemesi tarafından vergi kaçakçılığı ile ilişkilendirilmesi ile sonuçlandı. Bu iddianame, hükümetin sadece yedi ay sonra düşmesine neden oldu. Berlusconi, 1996 seçimlerini sağ-kanat lideri Romano Prodi karşısında kaybetti. Silvio, 2001 seçimlerinde ise eski ortaklarıyla beraber tekrar tahta çıktı. Fakat davalar peşini bırakmadı. Zimmetine para geçirme, vergi kaçakçılığı, muhasebe sahtekârlığı ve bir yargıca rüşvet vermeye çalışmakla suçlandı. Bazı davlarda suçsuz bulundu, bazılarında da hüküm giydi. Fakat hüküm kararları temyiz mahkemesinde bozuldu. Berlusconi, daha sonra kendisi ve birkaç medya patronuna yargıda dokunulmazlık veren bir yasa çıkardıysa da, meclisin bu kararı, anayasa mahkemesi tarafından reddedildi. Bu mağlubiyetten sonra, Berlusconi, istifa etmek zorunda kaldı, ancak spot ışıklarından uzak kalamadı.
ÖNCEKİ HABER

Irak’ta yeni Sünni partisi kuruluyor

SONRAKİ HABER

Eren Eroğlu davasında sanıklara 'iyi hal indirimi' uygulandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa