16 Nisan 2008 00:00

Fakir fukaranın parası Galatasaray’a verilmiş

2001’de ekonomik krizin pençesinde bunalan G.Saray’a, Fakir Fukara Fonu’ndan 5.5 milyon dolarlık devlet yardımı yapıldığı ortaya çıktı

Paylaş

2001’de ekonomik krizin pençesinde bunalan G.Saray’a, Fakir Fukara Fonu’ndan 5.5 milyon dolarlık devlet yardımı yapıldığı ortaya çıktı. VATAN gazetesinin bir dönemin gizli kalmış sırrını açığa çıkaran haberine göre UEFA ve Süper Kupa’yı kazanarak yönetmelik gereği ödülü hak eden ve 5.5 milyon dolar devlet yardımı alan G.Saray’a, bu para FAK FUK FON diye bilinen Fakir ve Fukara Fonu’ndan verilmiş. Ödeme yapılması için ayrıca dönemin IMF Temsilcisi Carlo Cotarelli’den de onay alınmış...
Yıl 2001... DSP, ANAP, MHP koalisyonu iktidarda. Bülent Ecevit 57. hükümetin başbakanı, Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli ise başbakan yardımcıları... 2001 ekonomik krizinde borçları nedeniyle sarsılan Galatasaray, UEFA’daki başarının karşılığında hükümetten ekonomik destek talep ediyor. Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli bu talebe sıcak bakıyorlar ve G.Saray’a herhangi bir fondan 5.5 milyon dolar aktarılmasını onaylıyorlar. Bakanlar Kurulu da bu kararın altını imzalıyor. Ancak tüm fonlar o tarihte IMF’in kontrolünde olduğu için hükümet onaylı bu karar hayata geçirilemiyor. G.Saray Başkanı Faruk Süren ile Başkan Yardımcısı Mehmet Cansun, Mesut Yılmaz ile yaptıkları görüşme sonunda işin IMF’nin Türkiye Masası Şefi İtalyan Carlo Cotarelli’de bittiğini öğreniyorlar.
Habere göre olayın 1 numaralı kahramanı Mehmet Cansun şöyle anlatıyor: “Çok sıkıntılı bir dönemdi. Büyük başarı elde etmiştik ama ekonomik sıkıntı had safhadaydı. Hükümetimizden yardım talep ettik. O sıralar Sayın Bülent Ecevit başbakandı. Ve ülkeyi koalisyon ile idare ediyordu. Talebimize hem Sayın Ecevit, hem de Mesut Yılmaz ile Devlet Bahçeli onay verdi. Ama onaya karşın para hesaba yatmıyordu. Araştırdık, IMF Temsilcisi Cotarelli tüm fonların kontrolünü eline almış o nedenle para çıkmıyormuş. Ben de bunun üzerine Ankara’ya gittim. Saat 23.30 ya da 24.00 civarıydı. Ne iznim vardı ne de randevum. Kapıyı çaldım, Cotarelli açtı. Hemen kapıda kendimi tanıttım. ‘Sizi tanıyorum’ deyip beni içeri aldı. Çantamdaki dosyayı verip durumu anlattım. Bir de üzeri pırlanta parçalarıyla süslü G.Saray rozeti hediye ettim. 200-250 dolar civarında bir rozetti. Sayın Cotarelli yazıyı imzaladı. Ertesi gün de para hesabımıza yattı. Tanıtma Fonu’nda para kalmadığı için ödemeyi FAK FUK FON’dan yaptılar.” (İstanbul/EVRENSEL)

Futbola kıyak eksik olmuyor
Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasıyla İlgili Kanun, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Torba kanunla spor kulüplerinin vergi ve prim borçlarına 10 yıl erteleme ve taksit olanağı getirildi. Buna göre spor kulüplerinin vergi ve prim borçları 10 yılı aşmamak üzere tecil edilecek. Ertelemenin ardından borçlara taksit uygulanacak. Spor kulüplerinin transfer ücretlerinde tutara göre artan oranda stopaj uygulamasına son verilecek.
Torba yasa sayesinde kulüplerin baskısı ile geçici olarak uygulanan yüzde 15’lik gelir vergisi de kalıcı hale getiriliyor. Transfer ücretleri üzerinden, lig durumuna göre değişmek üzere yüzde 5 ila yüzde 15 düzeyinde vergi ödenecek. En üst ligdekiler için yüzde 15, en üst altı ligdekiler için yüzde 10, diğer liglerdekiler için 5 oranında kesinti yapılacak. Lig usulüne tabi olmayan spor dallarındakilere, milli takımlarda görev yapan teknik direktör ve antrenörlere yapılan ödemeler ile milli sporculara uluslararası müsabakalara katılmaları karşılığında yapılan ödemeler için yüzde 5 oranında gelir vergisi kesintisi uygulanacak.
Asgari ücretli yüzde 19, Alex yüzde 15
Torba yasa sayesinde milyon Avro’luk yıllık kazançlar elde eden Süper Lig futbolcuları kazançları üzerinden yüzde 15 vergi ödeyecekler. Vatandaşta bu oran yüzde 35’lere kadar çıkıyor.
Asgari ücretlinin ödediği verginin net ücretine oranı yüzde 19’u buluyor. Buna karşılık yıllık kazancı 2.5 milyon Avro’yu geçen Fenerbahçeli Alex ile Galatasaraylı Lincoln’ün ödeyecekleri vergi yüzde 15 olacak.
Borçlar sürekli siliniyor
Yüzde 15’lik vergiye rağmen spor kulüplerinin vergi ödemeye yanaşmadıkları da dikkat çekiyor. Oyuncularına ödedikleri ücretlerden dolayı yüzde 15’lik vergiyi bile Maliye’ye yatırmayan spor kulüplerinin bugüne kadar biriken borçlarını uzlaşma yasasından yararlanarak sürekli sildirdikleri bilinen bir gerçek.
Popülerliklerini kullanarak hükümetin en üst makamına kadar çıkıp af dileyen spor kulüplerinin borçları bugüne kadar hep silindi.

Fenerbahçe şikayet edildi
Vatandaşlar BİMER’e hemen her konuda şikayetlerini dile getirirken, bu şikayetlerin başında TOKİ’nin yurdun çeşitli illerinde yaptığı konutlar ile bu konutlarda oturan vatandaşların sorunları geldi. Bir grup vatandaş da Fenerbahçe’yi şikayet etti. Yapılan başvurularda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Samandıra’daki antrenman tesislerinin Orman ve İmar kanunlarına aykırı olduğu belirtilerek bölgenin “orman alanı” olarak tescil edilmesi istendi.Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Atama Yönetmeliği’ndeki belirsizliğin giderilmesi, KPSS sorunları, 4/B’lilere yönelik eş durumu tayini ve işsizlik gibi sorunlar da en önemli sorunları arasında yer aldı. Yoksul vatandaşların ağırlıklı şikayeti yoksulluk yardımlar konusunda oldu.
ÖNCEKİ HABER

Milletvekiline maaş kıyağına rekor protesto

SONRAKİ HABER

Gençlik ve Spor Bakanlığına ilişkin atama kararları yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa