16 Nisan 2008 04:00

Emekçiler SSGSS için referandum istedi

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’na (SSGSS) karşı eylemlerini sürdüren emekçiler Meclis Başkanlığı’na faks çekerek tasarının referanduma götürülmesini istediler

Paylaş

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’na (SSGSS) karşı eylemlerini sürdüren emekçiler Meclis Başkanlığı’na faks çekerek tasarının referanduma götürülmesini istediler.
Ankara’da Kızılay GİMA önünde toplanan KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, TMMOB ve bağlı odalar ile emek ve demokrasi güçleri, tasarıyı ve AKP’yi protesto ettiler.Eylemde konuşan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, milletvekillerinin kendileri her türlü birinci sınıf sağlık hizmetinden yararlandıklarında “kara delik” hesabı yapılmazken, bütçenin yüzde 80’ini vergileriyle ödeyen halkın sağlık hizmetlerinden yararlanmasının “kara delik” olarak algılanmasını eleştirdi. Tombul, “7 bin 200 prim gün ödememize rağmen 65 yaşına kadar beklememiz gerektiği gerçeğini kimden ve nasıl saklayabilirsiniz?” diye sordu. Açıklamanın ardından Kızılay Postanesi’nden Meclis Başkanlığı’na, tasarının referanduma götürülmesi için faks gönderildi.
İstanbul’da ise Tünel önünde bir araya gelen KESK İstanbul Şubeler Platformu üyeleri sloganlarla Galatasaray Postanesi’ne yürüdü. Burada açıklama yapan Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Nebat Bukrek, kamu emekçilerinin yasaya karşı alanlarda olmayı sürdüreceğini belirtti. Emekçilere rağmen tasarının yasalaşması durumunda da meşru görmeyeceklerini ve mücadele etmeye devam edeceklerini kaydeden Bukrek, “Yasa tarihin çöplüğüne atılana kadar alanlarda olmayı sürdüreceğiz” dedi.
Geleceğimizle oynanıyor
İzmir’de Konak eski Sümerbank önünde toplanan KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri adına konuşma yapan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Kılıç, uluslararası finans kuruluşlarının daha fazla kâr anlayışına uygun olarak hayata geçirilmesini istediği yasaların AKP vekilleri tarafından hiç düşünülmeden onaylandığını ve temel yasa olarak genel kuruldan geçirildiğini ifade etti. Açıklamanın ardından Konak Postanesi’ne yürüyen kamu emekçileri, “Oylarınızla geleceğimizle oynadığınızın farkında mısınız?” başlıklı metinleri TBMM’ye faksladı.
Kayseri’de de KESK Şubeler Platformu’na bağlı kamu emekçileri yasanın geri çekilmesi için Telekom Başmüdürlüğü önünde eylem yaptı. Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Ünsal “Her sıkıştığında referandumdan söz edenler, yürekleri yetiyorsa SSGSS’yi halk oylamasına sunsunlar” dedi.
Tunceli’de de PTT önünde açıklama yapan SES Şube Başkanı Gürbüz Solmaz mücadelelerin kararlı bir şekilde süreceğini söyledi.
Kocaeli’de açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü ve Yapı-Yol Sen Şube Başkanı İbrahim Yıldızkan da referandum talebini yineledi. Antalya’da da eylem yapıldı.
İHD İstanbul Şube üyeleri de SSGSS’nin geri çekilmesi talebiyle Taksim Gezi Parkında basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı Gülseren Yoleri, insanlığın kazanımı olan hak ve özgürlüklere ağır darbe vuran ve bu anlayışla üretilen düzenlemeleri reddettiklerini belirtti.
Halkevleri üyeleri ise SSGSS’yi protesto için Boğaziçi Köprüsü üzerinden Avrupa Kıtası’ndan Asya Kıtası’na yürümek istedi. Polis eylemcilere biber gazı ve copla saldırarak gözaltına aldı.
Avukatlar eylem yaptı
İzmir Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu, İzmir Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile avukatları da etkileyen SSGSS’ye karşı sessiz kalan İzmir Barosu’nu eleştirdiler. Açıklamayı okuyan Avukat Mahmut Dikmen, halkın bütün kesimlerini etkileyecek olan yasa tasarısına karşı İzmir Barosu’nun ve Türkiye Barolar Birliğinin sessiz kalmasının kamuoyunda avukatların bu yasadan etkilenmediği kanısı uyandırdığını ifade etti. Dikmen, ayrıca bir cinayeti öven şarkıcıyı savunmak söz konusu olduğunda anında müdahil olan İzmir Barosu’nun söz konusu emekçilerin hakları olduğunda tavırsız kalmasının üzüntü verici olduğu belirtildi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

GERÇEK

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa