Sinan köylüleri yine eylemdeydi

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Sinan köyünün ağalarıyla olan toprak davası Kadıköy Adliyesinde dün sabah görüldü. 5 yıldır süren davalarından netice alamadıklarını anlatan Sinanlı halkı, devletten adalet istediklerini söyledi


Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Sinan köyünün ağalarıyla olan toprak davası Kadıköy Adliyesinde dün sabah görüldü. 5 yıldır süren davalarından netice alamadıklarını anlatan Sinanlı halkı, devletten adalet istediklerini söyledi.
Sinanlılar, duruşmanın hemen ardından Kadıköy İskele Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. “Yeter artık faşo ağa, Sinan Köyü kazanacak, ağalık yıkılacak” pankartı açan köylüler, adalet taleplerini dile getiren sloganlar attılar.
Sinan halkı adına basın açıklamasını okuyan Halil Duru, dedelerinden kalan miraslarını hile ile gasp eden ağalara karşı tepkilerini dile getirdi. Adalet sözü veren devlet yetkililerinden ses çıkmadığını aktaran Duru, “Memlekette davamız görülmüyor. Biz gurbette duruşma için gelmek zorunda kalıyoruz. Bu durum bizi ikinci kez mağdur bırakıyor” diye konuştu. “Bizim paramız ile İngiltere de okuyan ağalar işadamı oldu” diye son durumu aktaran Duru, mağduriyetlerini mahkemenin görmesini istedi.
Yetkililerin ‘Davanız zaman aşımına uğramış’ şeklinde konuştuğunu anlatan Duru, devletin uğraşmasıyla ancak sorunlarının çözüleceğini ifade etti. “Daha önce Sinan’da toprak reformu için yaptığımız başvuruya ‘27 milyon lira gerekir’ diye cevap verilmişti” diyen Duru, “Para olmadığı için mi çözülmüyor” diye sordu. Duru son olarak, adaletsizliğin çözülmesini ve topraklarının kendilerine verilmesini istedi. Sinan Köy halkının basın açıklamasına EMEP Kadıköy İlçe Örgütü de destek verdi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net