Tüm özgür nehirler Dersim’e akacak

Tüm özgür nehirler Dersim’e akacak

Tunceli Belediyesi ve Munzur Doğa Aktivistleri tarafından organize edilen “1. Munzur Belgesel Günleri” 18-20 Şubat 2011 Tarihleri arasında Tunceli’de yapılıyor. Yerli ve yabancı 25 civarında belgesel film üç gün boyunca Tunceli Gençlik Kültür Merkezinde izleyicilerle buluşacak. Dersim’de, hem her yaz tekrarlanan orman yang

Tunceli Belediyesi ve Munzur Doğa Aktivistleri tarafından organize edilen “1. Munzur Belgesel Günleri” 18-20 Şubat 2011 Tarihleri arasında Tunceli’de yapılıyor. Yerli ve yabancı 25 civarında belgesel film üç gün boyunca Tunceli Gençlik Kültür Merkezinde izleyicilerle buluşacak. Dersim’de, hem her yaz tekrarlanan orman yangınları, hem de, Munzur nehri üzerine yapılan ve daha da yapılması planlanan barajlar dolayısıyla, doğaya verilen zarar uzun bir süredir Dersimlilerin gündeminin başında bulunuyor. Çeşitli eylemlerle baraj istemediklerini ve Munzur doğasını korumaya kararlı olduklarını gösteren Dersimliler bu defa Belgesel Günleri ile diğer çevre mücadeleleri ile buluşacak. “Tüm Özgür Nehirler Dersim’e Akacak” sloganıyla hazırlanan film günlerinde, doğa ve çevre temalı belgeseller ile ağırlıklı olarak HES ve Baraj karşıtı mücadelelerin yer aldığı filmlere yer veriliyor.

DERELERİN KARDEŞLİĞİ İÇİN

Munzur Belgesel Günleri’nde;  Artvin, Rize, Trabzon, Kastamonu, Çanakkale, Mersin, İzmir, İstanbul, Tunceli gibi illerde verilen çevreci mücadelelerin ortaklaşması ve “Derelerin kardeşliği”ne katkı sunulması amaçlanıyor. Munzur Belgesel Günleri tarafından yapılan açıklamada, “Film günlerinde, Dersim’de verilen su ve toprak mücadelesinin kimlere ve hangi çıkarlara karşı verildiğini, bu mücadelede tüm dünyadaki yoldaş ve müttefiklerimizin kimler olduğunu, doğa katliamından çıkarı olan çeşitli aktörlerin nerelerde işbirliği ettiğini ve nerelerde birbiriyle dahi çatıştığını, halkların suyunu ve toprağını elinden almak, köylüleri tarım işçisine ya da kentlerin en fakirlerine dönüştürmek için ne gibi yöntemlerle çalıştıklarını, bu yöntemlerle diğer halkların yaşadığı deneyimleri ve geliştirdikleri direniş stratejilerini anlamamıza yarayacak filmler gösterilecektir” deniyor. ‘Suyun Öyküsü’, ‘Aral Gölü’, ‘Son Kumsal’, ‘Cerattepe’, ‘Gola Çetu’, ‘Jiare’ gibi belgeseller ile baraj ya da HES yapımı, çevre kirliliği ve uygulanan hatalı politikaların yarattığı sonuçların gözler önüne serilecek. ‘Yuvarlakçay’, ‘Bugün var Yarın yok’, ‘Loç’  belgeselleriyle de  özellikle Karadeniz bölgesinde yaşayan ve HES’lere karşı bölge insanlarının mücadelesi aktarılacak. Kırsal bölgelerdeki yaşam ve doğaya karış insan mücadelesinin yer alacağı diğer kuşakta ise  ‘Hazır mısın Everest’, ‘Şewaxan’, ‘Bertij’, ‘Ayı Adam’, ‘Saklı Kent Tunceli’, ‘Kırmıtının Çapkınları’ ve ‘Elden ele’ adlı belgeseller yer alacak. 20 Şubat 2011 Pazar günü öğlenden önce kuşağında ise ‘İmparator Penguen’in yolculuğu, ‘Pompoko’, ‘Çitin öte yakası’ gibi çocuklara yönelik çizgi ve animasyon filmleri gösterilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net