17 Nisan 2008 00:00

Hakkı Yeten anıldı

Beşiktaş Kulübü’nün onursal başkanlarından ‘’Baba Hakkı’’ lakaplı Hakkı Yeten, 19. ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Paylaş

Beşiktaş Kulübü’nün onursal başkanlarından ‘’Baba Hakkı’’ lakaplı Hakkı Yeten, 19. ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.
Formasını 17 yıl giydiği ve kaptan olduğu Beşiktaş Kulübü’nde 3 dönem de başkanlık yapan, 16 Nisan 1989’da, 79 yaşında yaşamını yitiren Hakkı Yeten için, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi. Törene Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba, yönetim kurulu üyeleri Levent Erdoğan ve Behçet Ümitlen, camianın önde gelen isimlerinden Nevzat Demir, kongre üyeleri ve Yeten’in yakınları katıldı.
Yaşam öyküsü
Hakkı Yeten, 1910 yılında Vodina’da doğdu. Henüz 1 yaşındayken ailesi İstanbul’a yerleşti. Askeri okula yazıldığı dönemde Beşiktaş Muradiye semtinde futbola başlayan Yeten, Maltepe, Halıcıoğlu ve Kuleli askeri takımlarında oynadı. Beşiktaş Futbol Şubesi’nin kurucusu Şeref Bey tarafından siyah-beyazlı renklere kazandırıldı. Bu arada askerlik mesleğini bırakarak avukat oldu.
17 yıl Beşiktaş forvetinde yer alan ve kısa sürede kaptan olan Yeten, disipline verdiği önem nedeniyle ‘’Baba’’ lakabını aldı.
1945’te futbolu bırakana kadar, 1 Türkiye Birinciliği, 2 Milli Küme, 1 Başbakanlık Kupası, 7 İstanbul Ligi, 1 İstanbul Şildi, 2 İstanbul Kupası şampiyonluğu yaşadı. Beşiktaş’ta 439 maçta 382 gol kaydederek inanılması güç bir sayıya erişti. Hakkı Yeten ayrıca, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe’ye 30’ar gol atarak tarihe geçti. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle (A) Milli Takım çok az sayıda maç yaptığından Hakkı Yeten de yalnızca 3 kez ay-yıldızlı formayı giyebildi.
Futbolu bıraktıktan sonra Futbol Federasyonu’nda asbaşkanlık yaptı. Beşiktaş’ta 3 dönem başkanlık yapan Yeten, daha sonra şeref başkanı seçildi. Yeten, 16 Nisan 1989 tarihinde yaşama veda etti. (SPOR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Türkiye’de ekran dizilere mahkum

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa