17 Nisan 2008 00:00

Hüseynik’ten çıktım şeher yoluna

Çocukluğumun geçtiği Hüseynik, camileriyle, kiliseleriyle, bağ ve bahçeleriyle tarihe canlı tanıklık ediyor.

Paylaş

Çocukluğumun geçtiği Hüseynik, camileriyle, kiliseleriyle, bağ ve bahçeleriyle tarihe canlı tanıklık ediyor. Ancak tarihe tanıklık eden bu yapıların sit alanı içerisine alınmaması buranın yok olmasına neden oluyor. Eskiden Harput’un mahallesi olan bu yer göç ve sürgünlerle beraber unutulan bir yer oldu. Önceden burası çarşıymış, ticaret yeri olan buradan başka yerlere erzak taşınırmış. Tarihi ve kültürel açıdan çok önemli bir yer olan ve birçok halkın sorun olmadan birlikte yaşadığı Hüseynik’e bugün devlet sahip çıkmıyor.
Belediyenin ancak seçimden seçime uğradığı bu kentte şehir yolunun yapılması(Harput –Hüseynik bağlantısını sağlayan yol) yaşayan halkın en önemli talebi. Necati Çetinkaya burada şehir yolu yaptırma sözü verdi ancak birçok siyasetçinin yaptığı gibi sözünü tutmadı. Şehir yolunun yapılması buranın turizme açılması yönündeki en önemli sorunu çözecektir, hem Elazığ’ın kalkınmasını sağlayacak hem de burada tarihi yapılarda yaşayan aileler için bir geçim kaynağı olacaktır.
Alt yapının olmadığı bu yerde sokaklar öyle dar ki olası bir yangında müdahale edilemez. Yine çocuklarımızın oynayabileceği bir parkın olmaması da sorun oluşturuyor. Herhangi bir iş olanağının olmadığı Hüseynik’de insanlar ancak küçük yardımlarla yaşamını sürdürüyor. Hepimiz ekonomik anlamda sıkıntı içindeyiz. Buranın güzelliğinin keşfedilmesi ise bizlerin ekonomik sorunlarını hafifletecektir.
Kenan Sağay Esnaf
(Hüseynik/ELAZIĞ)
ÖNCEKİ HABER

KENTTENGELEN

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa