17 Nisan 2008 00:00

SSGSS mücadelesi 1 Mayıs’a taşınacak

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasası’na karşı mücadeleyi 1 Mayıs’a taşıyacaklarını bildirdi.

Paylaş

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasası’na karşı mücadeleyi 1 Mayıs’a taşıyacaklarını bildirdi.
Çelebi ile DİSK ve bağlı sendikaların yöneticileri Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili taleplerini Meclis’e iletmek için faks gönderdiler. DİSK Genel Merkezi’nden Şişli Postanesi’ne yürüyen DİSK’liler adına açıklama yapan Çelebi, yasa Meclis’ten çıksa da mücadelenin süreceğini ve bunu 1 Mayıs’a da taşıyacaklarını dile getirdi.
Gazetecilerin 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına ilişkin alınan kararla ilgili sorularını da yanıtlayan Çelebi, bu yıl Türk-İş, DİSK ve KESK olarak 75 örgütle birlikte Taksim’de olacaklarına ilişkin iradeyi ortaya koyduklarını söyledi.
Tertip Komitesi toplandı
Bu arada DİSK, Türk-İş ve KESK’in oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi yaptığı toplantının ardından yazılı bir açıklama yaptı. “1 Mayıs’ın Emeğin Bayramı” olduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Ne yazık ki ülkemiz, dünyada 1 Mayıs’ın emeğin bayramı olarak kutlanmadığı ender ülkelerden biridir. Türkiye, 30 yıldır bütün gösterilere, maç sonrası kutlama ve fener alaylarına, her çeşit resmi tören ve özel sektör kampanyalarına, yılbaşı şölenlerine açık olan Taksim Meydanı’nın sadece işçilere ve emeğe yasak olması ayıbından artık kurtulmalıdır. Bu utanca son verilmeli, 1 Mayıs Emeğin Bayramı olarak yasalaşmalı ve tatil ilan edilmeli, İstanbul’un en önemli meydanı bütün dünyada yapıldığı gibi emeğin bayramına açılmalı, kutlamalara izin verilmelidir.”
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da yaptığı açıklamada açlığı, yoksulluğu, sömürüyü , savaşı, gözyaşını ve acıyı yenmek için 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını bildirdi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Emekliler mitinge hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Adana'da su dolan işçi servisinde mahsur kalan 17 işçi kurtarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa