17 Nisan 2008 00:00

Pendikliler de AKP’li belediyeden şikayetçi

Üç dönemdir Pendik Belediye Başkanlığı yapan AKP’li Erol Kaya hakkında, kentsel dönüşüm, ihalede yolsuzluk, yandaşlarına hizmet alanı oluşturma, su havzalarını imara açma ve pazardan başka bir yerden alışveriş yapamayan halk için ‘marina’ yapmaktan şikayet var.

Paylaş

Üç dönemdir Pendik Belediye Başkanlığı yapan AKP’li Erol Kaya hakkında, kentsel dönüşüm, ihalede yolsuzluk, yandaşlarına hizmet alanı oluşturma, su havzalarını imara açma ve pazardan başka bir yerden alışveriş yapamayan halk için ‘marina’ yapmaktan şikayet var.
2004 yerel seçimlerinde “Her şey Pendik için” sloganıyla seçim kampanyasını sürdüren Kaya, şimdi de “İstanbul’un parlayan yıldızı” sloganıyla marina, fuar alanı projeleriyle katıldığı her etkinlikte övünüyor. AKP’li belediyenin 4. yılında siyasi partiler, mahalle muhtarları, dernek başkanı ve meclis üyeleriyle yıldızın kimin için parladığını konuştuk. Görüştüğümüz herkes, yerel yönetimin de merkezi yönetim gibi verdiği sözleri tutmadığı konusunda hemfikir.
Halk marinalardan nasıl yararlanacak?
AKP’li belediye başkanının “Varoşlara da hizmet başlatacağım” sözünü eleştiren DTP Pendik İlçe Başkanı Mehmet Emin Tenlik, “Gecekondu yıkımlarında, belediye meclisi istediği kararı alarak yıkımları gerçekleştiriyor. Varoşlara da hizmet ‘götürdük’ diyerek, seçimden seçime kaldırım yapıyorlar, yollara da yama asfalt çalışması yapıyorlar” dedi.
Yerel yönetimlerin özerk ve demokratik olmadığını belirten Tenlik, altyapı eksikliklerinden kaynaklı yolların sürekli kazıldığını ifade ederek, kazılan yolları yapan şirketlerin AKP’li belediyenin yandaşları olduğunu söyledi. Mahallelinin alım gücünün pazar ile sınırlı kaldığına dikkat çeken Tenlik, “Halk marinadan nasıl yararlanacak” diye sordu. AKP’nin sadece parası olanlara çalıştığını belirten Tenlik, ilçede sosyal ve kültürel alanların olmadığını ve muhtaç halkın belediye kapılarında süründürülüp köleleştirilmek istendiğini dile getirdi.
Belediye ihalelerde yolsuzluk yapıyor
CHP Pendik Belediye Meclis Üyesi Salim Kırıcı, belediyenin 2004 yılı seçimlerinin ardından herkesin tapusunu vereceği sözünü verdiğini hatırlatarak, belediyenin yaptığı yolsuzluklara değindi. Fuar alanı için açılan bir ihalede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının ortak olduğu Bayraktar firmasının kazanmasına dikkat çeken Kırıcı, “25 Aralık 2006 günü
şartnameler danışıklı dövüş biçiminde 2 firmaya teslim edilerek yandaşlara peşkeş çekildi. Gerçekleşen 59 ihaleye toplamda 14 firma katılmıştır. Her ihaleye 2 veya 3 firma olarak katılmış olup, belediye, açık ihale usullerine uygun ihaleler gerçekleştirmemiştir” diye konuştu.Kırıcı, Pendik’in imar sorunlarının sadece belediye meclis toplantılarında tartışıldığını, ancak sorunun çözümü için adım atılmadığını dile getirdi.
Su havzaları imara açıldı
ÖDP eski İlçe Başkanı Zafer Toksöz ise yol, su, altyapı ve eğitim gibi sorunlarının çözülmesini istediklerini söyledi. Belediyenin kaldırım taşlarını sürekli yenileyerek yandaşlarına gelir sağladığını ifade eden Toksöz, belediyenin oy kaygısı nedeniyle bazı yerlere ev yapılmasına göz yumduğunu belirtti.
Yatırımların halka yansımadığını, yapılan hizmetlerde eşit davranılmadığını dile getiren Toksöz, “Belediye yapma çimlerle yeşillendirilen sahille ‘Yüzde 50 yeşil alan yarattık’ diyor. 4b yasasıyla gerçek yeşil alanları ise peşkeş çekti. Kurtköy Ömerli civarında NATO Yolu olarak bilinen su havzasını toplu konut yapılaşması için açtı” diye konuştu. Odalar ve meslek örgütlerinin bir araya gelerek Pendik’te ulaşım, sağlık, eğitim sorunlarına ilişkin projeler geliştirmesi gerektiğini belirten Toksöz, “E-5 üstü E-5 altıyla aynı standartlarda değil. Mevcut belediye yönetimi buraları oy amaçlı kullanıyor” dedi.
Belediyenin planının dayanağı yok
DSP Pendik İlçe Başkanı Şaban Kansu, belediyenin kentsel dönüşüm projesinin binaların depreme hazırlıklı hale gelmesi ve binaların onarımı için kullanılması gerektiğini dile getirdi.
Kansu, “Belediyenin başlattığı Sapanbağları Mahallesi’ndeki projenin dayanağı yok. Çünkü Sapanbağları’nın zemini sağlam. Belediyenin övündüğü marinanın ise Pendik’e hiçbir getirisi yoktur” dedi. Yatırımın, lisesi olmayan mahallelere yapılması gerektiğini belirten Kansu, belediyenin hizmet veriyor görüntüsü yaratmaya çalıştığına dikkat çekti. Kültür merkezlerinde yapılan etkinliklerde tamamıyla İslami temaların işlendiğine işaret eden Kansu, “Çok kültürlü olan Pendik’te diğer kültürleri açığa çıkaran faaliyetlere olanak tanınmıyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Emekçilerin yanında olmak gerekiyor

Emek Partisi Pendik İlçe Başkanı Fazlı Aksoy, Erol Kaya’nın son seçimlerde halka tapu vereceğini söylediğini, ancak Ertuğrulgazi, Sülüntepe mahalleleri ve Cambaz Bayırı’nda emekçilerin evlerinin yıkılmaya devam edildiğinin altını çizdi. Bugünlerde ise Sapanbağları’nda oturan emekçilerin evlerinin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılmaya hazırlandığını ifade eden Aksoy, yıkımlara karşı emekçilerin yanında olma çağrısında bulundu. Aksoy, belediyenin başta TOKİ ve KİPTAŞ olmak üzere kendi yandaşı olan firmalara Pendik’i peşkeş çektiğini söyledi. Ömerli’deki su havzalarının imara açılarak TOKİ’ye yeni alanlar sağlandığına dikkat çeken Aksoy, 520 bin nüfuslu ilçenin imar sorununun yıllardır çözülemediğini dile getirdi. Sahilin 7 yıldızlı otellerle Arap şeyhlerine hazırlandığını belirten Aksoy, Ramazanoğlu, Sanayi ve Şeyhli mahallelerinde yaşayan emekçilerin fabrikaların çıkardığı zehirli gazlara marus kaldğının kaydetti.
Aksoy, Pendik’in; emekçilerin yönetime aday olmasıyla, halkçı bir belediyecilik anlayışıyla dernekler, meslek odaları, sendikalar, siyasi partiler, mahalle muhtarlarının içinde olduğu halk meclisleriyle değişebileceğine dikkat çekti.
Özgür Akgül
ÖNCEKİ HABER

KENTTEN GELEN

SONRAKİ HABER

Roma’nın yıldızı Yalitzo Aparicio’dan ırkçı sözlere yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa