17 Nisan 2008 04:00

Genel grev şiarı yükseltilmeli

İki haftadan daha az bir süre kalan emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs ile ilgili sendika şube yöneticileri ile görüştük.

Paylaş

İki haftadan daha az bir süre kalan emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs ile ilgili sendika şube yöneticileri ile görüştük. DİSK Genel İş Sendikası’nda örgütlü bulunan sendikaların başkan ve yöneticileri 1 Mayıs’ta özellikle SSGSS yasa tasarısı ve kıdem tazminatının gündemde olacağını belirterek, işyerlerinde ve yerelde yapılacak kutlamaların önemine değindiler.
Genel-İş 3 No’lu Şube Sekreteri Can Bahadır, AKP’nin dayattığı yasaların emekçilerin 150 yıldır kanıyla canıyla kazanmış olduğu hakların tamamının kaybedilmesine yol açacağını belirterek, 1 Mayıs’ın sermayeye ve IMF’ye karşı topyekün bir mücadele günü olması gerektiğini söyledi. Barınma hakları ellerinden alınmak istenen semt halkının, sendikasız ve örgütsüz çalışan işçilerin de alana gelmesi için çalışacaklarını belirten Bahadır, “Sendikaların birlik, mücadele ve dayanışma noktasında en önemli günü 1 Mayıs’tır” dedi. Kıdem Tazminatı hakkına göz dikildiğini hatırlatan Bahadır, 1 Mayıs’taki en önemli talebin SSGSS yasa tasarısının kaldırılması ve kıdem tazminatına sahip çıkılması olacağını belirtti. Bahadır, “1 Mayıs, yerel platformların canlanması için iyi bir vesile olacaktır. İşçi memur el ele genel greve şiarının yükseltilmesi gerekiyor” dedi.
Çevre Belediyelerde örgütlü bulunan Genel-İş 4 No’lu Şube Başkanı Erkan Karaca,
Bu yıl ki 1 Mayıs’ın, AKP hükümetinin IMF’nin ve sermayenin istekleri doğrultusunda hazırladığı ve meclisten geçirmek üzere olduğu SSGSS yasasını iptal edilmesi için çok önemli olduğunu belirtti. “Prim günü 9000 günden 7200 güne çekildi ama burada özel hastanelerin önünü açıyorlar. Temel teminat paketi getiriyorlar bu yüzden işçilerin ayrı bir özel sağlık sigortasına gitmesi gerekiyor. Sonuçta her şey paralı hale geliyor. Sosyal devlet anlayışında bunun böyle olmaması gerekiyor” diyen Karaca, çalışanların vergileriyle kurulmuş olan SSK’nın sağlık hizmetini parasız vermesi gerektiğini belirtti. Ülkeyi yönetenlerin gerçek yüzlerini SSGSS yasasıyla gösterdiğini dile getiren Karaca, “Bu yasanın iptal edilmesi gerekiyor. Nüfus cüzdanı olan herkesin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanması talebimiz var” dedi. Konfederasyonların Taksim’de 1 Mayıs’ı yapacaklarını açıkladığını hatırlatan Karaca şunları söyledi; “Bizim açımızdan da önemli 1 Mayıs’ın Taksim’de olması. Ama sonuçta işçilerin emekçilerin bir alanı değil her alanı doldurması gerektiğini düşünüyoruz. Taleplerimizin gerçekleşmesi için alanların doldurulması gerekiyor. 14 Mart’ta 1 Nisan’da işçiler alandaydı. 1 Mayıs’ta da iş bırakarak alanlarda olmalıyız. İş yerlerinde çalışmalarımız sürüyor. İzmir’ de de alanları dolduracağız. Sonuçta 1 Mayıs işçilerin birlik dayanışma ve mücadele günüdür. Bu yasalar halkın tümünü ilgilendiriyor. Tabandaki insanların bizimle birlikte olacağına inanıyoruz”.
Genel İş 4 No’lu Şube Sekreteri Mustafa Kaya da 1 Mayıs’ a kitlesel katılım için tüm sendikaların emek örgütlerinin birlikte olması gerektiğini belirtti. “1 Mayıslar emekçilerin işverenlere, hükümetlere karşı bir sınavıdır, güç gösterisidir. Bunun sağlanabilmesinin tek yoluda birlik olmaktır” diyen Kaya, SSGSS yasası ile ilgili sendikalar, kitle örgütleri olarak, gelecek tehlikeleri bildirmeye çalıştıklarını ancak duyarsızlık nedeniyle sonradan harekete geçildiğini belirtti. (İzmir/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Taşeron işçiler de alanlarda olacak

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa