17 Nisan 2008 04:00

KENTTENGELEN

2008 1 Mayıs’ı yoğunluklu olarak sosyal hakların paketi şu anda mecliste bulunan bununla birlikte 2. paket gündemde kıdem tazminatları istihdam paketi.

Paylaş

2008 1 Mayıs’ı yoğunluklu olarak sosyal hakların paketi şu anda mecliste bulunan bununla birlikte 2. paket gündemde kıdem tazminatları istihdam paketi. Genel anlamıyla 2008’de biz işçilerin talebi kıdem tazminatı. Eğer hükümet işçilerin kıdem tazminatı haklarını da ellerinden alırsa bu ülkede artık hiçbir işçinin iş güvencesi kalmayacak. Kıdem tazminatı işçilerin güvencesidir. 2008 genel anlamıyla çok sıkıntılı bir yıl. Çünkü bizim çocuklarımızın geleceği karartıldı SSGSS ile birlikte. Mezarda emeklilik, sağlığımız paralı hale getiriliyor. Buna karşı tabiî ki çeşitli eylemlerimiz oldu. DİSK Genel İş 5 Nolu Şube olarak. Bu yasa gündeme geldi geleli çok önemli etkinlikler gerçekleştirdik.10 Ocak’ta AKP’nin önüne yürüdük, polis barikatını aştık, 15 Ocak’ ta DİSK’ in Ankara yürüyüşüne katıldık.14 Mart öncesi Çiğli Organize Sanayi’de bir eylem yaptık. 14 Mart işçi sınıfı açısından son yılların en büyük eylemiydi ve gerçekten ses getirdi. Ama maalesef bu günkü iktidar kapatılma davasıyla birlikte yine mağdurları oynayarak bizim bu eylemimizi gölgeledi. Yine son yıllarda ilk kez emek örgütleri bir araya geldiler. Ancak maalesef bazı konfederasyonlar hükümete teslim oldular. 1 Nisan’da alanlarda DİSK ve KESK vardı. Bu yasa çıksa bile Cumhurbaşkanı ve Anayasa sürecinde eylemliliklerimiz devam edecek. Bu 1 Mayıs’ta her yıl yaptığımız gibi önce iş yerlerinde Karşıyaka’da, Çiğli’de, Konak’ta taleplerimizi haykıracağız ve hak gaspına karşı asla teslim olmayacağız. Buradan da alanları dolduracağız. Geçen yıl 1 Mayıs Taksim’de kutlanmıştı. Ancak biz gidememiştik. Çünkü 10 bin işçimiz var hepsini götürmemiz zor. Bir de bugün maalesef bir çok iş yerinde işçilerin toplu sözleşmeleri olmasına rağmen 1 Mayıs izni yok. 5 No’lu Şube’de 3 bin üyemiz 1 Mayıs günü ücretli izinde. İş yerini patronlara terk ederek Taksim’e gitmeyeceğiz. Şube olarak bir toplantı yaptık bütün işleri Taksim’e götüremeyeceğiz ama 1 Mayıs’ ı işyerlerinde ve alanlarda kutlayacağız. Bu günlerde toplu iş sözleşmelerimiz var. Biz ne kadar birlikte davranırsak bu toplu iş sözleşmelerine de yansıyacaktır. Bu gün gıda fiyatlarında %100’e varan ciddi bir artış var. ABD ve IMF öyle istedi şimdi de insanları açlık ve yoklukla karşı karşıya bırakıyorlar.
Bugün 1 Mayıs bizler için her zamankinden daha çok önemlidir. Kazanılmış haklarımızı tek tek elimizden alıyorlar, ama biz sendikalar olarak bir arada olamıyoruz bütün sıkıntı burada. Türkiye’deki bütün emek kesimleri bir arada olursak ben inanıyorum ki bu yasaların hepsini geri çektirebiliriz. Her şeye rağmen 14 Mart’ta, 1 Nisan’da işçiler emekçiler sokakları ısıttılar. Herkes gördü dinledi. 14 Mart’ı, 1 Nisan’ı görerek değerlendirerek 1 Mayıs’a taşımamız gerekiyor.
2008 1 Mayıs’ı bütün halk için önemlidir. Çünkü çocuklarımızın geleceği karartılmak isteniyor. 1 Mayısta işçiler 8 saat iş günü için mücadele etmişler mücadele bu günlere kadar gelmiş, 1 Mayıs bizim onurumuzdur. Ama bugün patronlar işçilere nerdeyse yatağını yorganını al gel fabrikaya diyor. Esnek çalışmaya karşı bütün halkımız 1 Mayıs’ta iş yerlerinde, alanlarda olmalıdır.
*Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı
Mehmet Çınar*
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

oysa ben ona dediydim!

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa