18 Nisan 2008 00:00

Filistinliler öldürülen gazeteciyi uğurladı

Gazze Şeridi’nde önceki gün İsrail ateşinde ölen İngiliz Reuters ajansının kameramanının cenaze töreni, dün yüzlerce Filistinlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Paylaş

Gazze Şeridi’nde önceki gün İsrail ateşinde ölen İngiliz Reuters ajansının kameramanının cenaze töreni, dün yüzlerce Filistinlinin katılımıyla gerçekleştirildi. Reuters kameramanı Fadıl Şanaa’nın Gazze’deki Şifa hastanesinden alınan Filistin bayrağına sarılı naaşı, meslektaşlarının omuzlarında taşındı. Cenaze törenine Hamas, El Fetih ve diğer Filistinli örgütlerin temsilcileri de katıldı.
Cenaze törenine katılan meslektaşları bir başka sedye üzerinde 23 yaşında öldürülen Şanaa’nın kanlı çelik yeleği ile kırık kamerasını ve bir grup da kameramanın portresini taşıdı. Göstericiler, “Gazeteci cinayetlerine hayır” ve “Gazeteciler çalışmaya devam edecek” ve “Gerçeğin kurbanı, Fadıl Şanaa güle güle,” yazılı dövizler taşıdılar.
Reuters ajansı ise, Fadıl Şanaa’nın bir tankı görüntülemek üzere aracından çıktığını ve kameramanın ölmeden birkaç saniye önce çektiği filmde tanktan ateş açıldığının görüldüğünü açıkladı. Haberde, kameramanın indiği araç üzerinde, “Basın” ve “TV” yazdığı da belirtildi.
İsrail ordusu, saldırıda hayatını kaybeden kameraman için “üzüntülerini” bildirdi. Ordu kaynakları, “Unutulmamalı ki, radikal, silahlı ve tehlikeli terör gruplarına karşı her gün çatışmaların olduğu bir alandan söz ediyoruz. Bu da medya çalışanları ile olaylarla ilgisi olmayan diğerleri için de potansiyel risk oluşturuyor” dedi.
Hamas: İsrail’i vurun
Son günlerde tekrar artan İsrail saldırılarının ardından Hamas “İsrail’i her yerde vurma” çağrısı yaptı. Hamas’ın internet sitesinde, İzzeddin El Kassam Tugaylarına, “Bureyc’de işlenen suçlara karşı düşman Siyonistleri her yerde ve mümkün olan her yolla vurun, çünkü düşman, kuvvet dilinden başka dilden anlamıyor” ifadesine yer verdi.
İsrail askerlerinin Batı Şeria’da düzenlediği bir baskında, İslami Cihad’ın askeri kanadı El Kudüs Tugayları’nın iki üyesini öldürdüğü bildirildi. Filistin kaynaklarına göre, Cenin kentinin güneyindeki Kabatya’ya baskın düzenleyen askerler, iki İslami Cihad üyesinin saklandığı inşaat halindeki bir evi kuşattı. Askerlerin teslim olmaları çağrısına ret cevabı veren İslami Cihad üyelerinin çatışmaya girdiği ve yaklaşık 1,5 saat süren karşılıklı ateşte iki Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi.
İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, Maariv gazetesine verdiği demeçte Hamas’ı suçladı. Olmert, “Hamas'ı Gazze Şeridi'nde olan bitenlerin doğrudan tek sorumlusu olarak görüyoruz ve bunun bedelini ödeteceğiz. Gazze'de bir savaş var. Teröre karşı seferber olduk, olacağız da. Geçen yıl 200'den fazla terörist öldürdük" ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Irak’ta saldırı: 49 ölü

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Sorumlular yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa