Atabeyler ve Ergenekon’un yolları mahkemede kesişti

Atabeyler Çetesi davası duruşmasında savcı davanın, Ergenekon bağlantısını ortaya koyacak bir şekilde genişletilmesini talep etti


Atabeyler Çetesi davasının karar duruşmasında, sürpriz bir gelişme yaşandı. Savcı Kubilay Taştan, davanın, Ergenekon bağlantısını ortaya koyacak şekilde genişletilmesini talep etti. Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da, Ergenekon soruşturması kapsamında, Atabeyler grubu dava dosyasını istedi.
Atabeyler grubuna yönelik açılan ve 2 emniyet müdürü, 2 subay ve 2 astsubayın da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davanın görülmesine, Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi de Ergenekon soruşturma dosyasında bulunan bu dava ile irtibatlı olay ve eylemler var ise buna ilişkin onaylı belge suretlerinin istenmesine karar verdi. Mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelecek yanıt değerlendirildikten sonra bu dava dosyasının gönderilip gönderilmeyeceğine karar verecek.
Soruşturma genişletilmesi talep edildi
Atabeyler davasında duruşmaya, sanıklardan Murat Eren, Yasin Yaman ve İsmail Binici ile avukatları katıldı.
Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin bulunduğunu belirterek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ergenekon soruşturması kapsamında Atabeyler grubu davasının dosyasını istediğini bildirdi.
Taştan, Ergenekon soruşturması dosyasının, Atabeyler grubu dosyası ile irtibatlı olduğunun değerlendirildiği belgelerinin onaylı birer suretinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenmesine karar verilmesini talep etti.
Sanık ve avukatları ise talebin reddedilmesini ve başka bir araştırmaya lüzum kalmaksızın karar verilmesini istediler.
Duruşma ertelendi
Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Şatır, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılarak, Ergenekon soruşturması kapsamında, Atabeyler grubu davası ile irtibatlı olarak değerlendirilebilecek olay ve eylemler var ise buna ilişkin onaylı belge suretlerinin istenmesine ve gelecek cevaba göre bu dava dosyasının gönderilip gönderilmeyeceğinin değerlendirilmesine karar verildiğini açıklayarak, duruşmanın ertelendiğini bildirdi.
Davanın geçmişi
Ankara’da bir eve düzenlenen operasyonda ele geçirilen bomba ve silahlardan sonra, Ankara Cumhuriyet savcılarından Dilaver Kahveci hazırladığı iddianamede; 2 emniyet müdürü, 2 subay ve 2 astsubayın da aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında, “hükümetin görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs için anlaşma” suçundan 27 yıla kadar hapsini istemişti.
Savcı Kahveci’nin görev yeri değişmiş, davaya bakan Savcı Salim Demirci, “Hükümete karşı örgüt yok” diyerek, sanıkların beraatini istemişti.
Daha sonra gizli telefon görüşmeleri basına sızan Savcı Demirci’ye davadan el çektirilmiş, yerine Savcı Kubilay Taştan geçmişti. (Ankara/EVRENSEL)

Ergenekon’da 1 tutuklama daha
İstanbul Ümraniye’de bir gecekonduda ele geçirilen patlayıcılara ilişkin yürütülen Ergenekon soruşturması kapsamında bir kişi daha tutuklandı. 3 aydır aranan ve Mersin’de bulunan Kuvayı Milliye Derneği Dergisi Yazı İşleri Müdürü olduğu belirtilen Ali Kutlu polise teslim oldu. Kutlu, gözaltında tutulduğu İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlanarak, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Ali Kutlu, savcılıkta ifadesi alınarak “Ergenekon terör örgütü üyesi olmak” gerekçesiyle gönderildiği İstanbul Nöbetçi 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanarak cezaevine konuldu.
www.evrensel.net