18 Nisan 2008 00:00

İstanbul polisinin Dink raporu da düzmece

Hrant Dink cinayetinde ihmallerin ve skandalların ardı arkası kesilmiyor. Ortaya çıkan skandalların birinin yankıları sürerken hemen ardından bir başkası ekleniyor. Ancak yine de suikast davasında henüz kamuoyunun vicdanının rahatlatacak bir sonuç çıkmadı.

Paylaş

Hrant Dink cinayetinde ihmallerin ve skandalların ardı arkası kesilmiyor. Ortaya çıkan skandalların birinin yankıları sürerken hemen ardından bir başkası ekleniyor. Ancak yine de suikast davasında henüz kamuoyunun vicdanının rahatlatacak bir sonuç çıkmadı. Trabzon’da yargılanan iki jandarma astsubayının Hrant Dink cinayetini aylar önceden bildiklerini ve cinayetten sonra yeni öğrenmiş gibi rapor düzenlediklerini itiraf etmesinin yankıları sürerken aynı oyunu İstanbul polisinin de oynadığı ortaya çıktı. Biri amir 5 polisin Trabzon’dan gelen ihbar için hiçbir şey yapmadığını, ama cinayetten sonra yapmış gibi rapor düzenlediğini saptadı. Valilik 6 polis için de soruşturma izni verdi.
Dink cinayetinde ihmal iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in itirazı üzerine, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın da aralarında bulunduğu 8 emniyet görevlisi hakkında görevi ihmal suçundan tekrar inceleme yaptı.
Araştırma cinayetten sonra
Hrant Dink öldürülmeden önce 17 Şubat 2006 tarihinde, Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne “Dink’in Yasin Hayal tarafından öldürüleceği, Hayal’in İstanbul’a gelerek Sarıgazi’de ekmek fırınında çalışan ağabeyi Osman Hayal’in yanında kalacağı” yönünde bilgi gelmiş, İstanbul Emniyeti “Dink öldürülmeden önce araştırdık” açıklaması yapmıştı.
Başmüfettiş Şükrü Yıldız, İstanbul Emniyeti’nde inceleme yaparken, duyduğu şüphe üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı bilgisayar kayıtlarına (LOG) başvurdu. LOG kayıtları, İstanbul istihbaratının raporlarını yalanladı.
İlk sorgulama 3 gün sonra
Trabzon’dan gelen yazıda Yasin Hayal’in ağabeyi hakkındaki ilk bilgisayar sorgulamasının Dink öldürüldükten 3 gün sonra, yani 22 Ocak 2007’de yapıldığı, Yasin ve Osman Hayal’in kullandığı cep telefonuyla ilgili olarak ise cinayetin işlendiği 19 Ocak 2007 tarihine kadar herhangi bir sorgulama veya teknik çalışmanın yapılmadığı belirlendi.
Komiser Volkan Altınbulak’ın Trabzon’dan gelen yazıdan hemen sonra “2006’da yaptım” dediği teknik çalışmaların da cinayetten sonra yapılmış olduğu, Bahadır Tekin ve Özcan Özkan adlı polis memurlarının Osman Hayal’in adres çalışması ile ilgili İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne verdiği 24 Şubat 2006 tarihli personel raporunun, aslında cinayetten sonra hazırlandığı ve bu nedenle yazının bilgisayar kayıtlarına geçirilemediği tespit edildi.
Soruşturma izni istendi
Bu bulgular üzerine Trabzon’dan gelen söz konusu yazıdan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın “haberi olmadığı” belirtilerek, Emniyet görevlileri Ahmet İlhan Güler, Bülent Köksal, İbrahim Pala, İbrahim Şevki Eldivan, Volkan Altınbulak, Bahadır Tekin ve Özcan Özkan hakkında ise 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun’a göre soruşturma izni verilmesi istendi.
Köksal dışındakilere soruşturma izini çıktı
20 Mart 2008’de yedi kişi hakkındaki soruşturma iznini değerlendiren İstanbul Valisi Muammer Güler, yalnızca İstanbul İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Bülent Köksal hakkında soruşturma izni vermedi. Köksal’ın Trabzon’dan gelen yazı üzerine “Şahsı kontrol altına alalım” notunu ilgili birime havale ettiği, 19 Şubat-4 Mart 2006 tarihleri arasında yurt dışında, 5-10 Mart tarihleri arasında ise izinli olduğu, sahte raporun hazırlandığı tarihte de görevli olmadığı belirtildi. Vali Güler diğer emniyet görevlileri hakkında ise soruşturma izni verdi ve kararın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesini istedi.
Vali doğruladı
İstanbul Valisi Muammer Güler, Hrant Dink’in öldürüldüğü olaya ilişkin müfettişlerin teklifi üzerine 1 şube müdürü, 1 emniyet amiri, 1 başkomiser, 1 komiser ve 2 polis memuru hakkında soruşturma izni verdiğini kaydetti. Vali Güler, İstanbul Valiliği’nde dün düzenlenen okul protokolü imza töreni sonrasında şöyle konuştu: “Hrant Dink cinayetinden sonra kamuoyunda da dile getirilen iddialarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımız tarafından görevlendirilen müfettişler, bununla ilgili tedbirlerin alınıp alınmadığı konusunda bir araştırma yaptılar. Müfettişlerin teklifi üzerine 1 şube müdürü, 1 emniyet amiri, 1 başkomiser, 1 komiser ve 2 polis hakkında ben soruşturma izni verdim.” (İstanbul/EVRENSEL)

Ali Öz bilgi verecek
Hrant Dink davasında adı geçen eski Trabzon Jandarma İl Komutanı Albay Ali Öz’ün Meclis İnsan Hakları Alt Komisyonu’na bilgi vereceği öğrenildi. Öz daha önce davet edilmesine rağmen Komisyon’a gelmemişti. İnsan hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, askerlerin bilgi vermek için Komisyon’a geleceğini söyledi. Trabzon’daki jandarma görevlilerinin itiraflarının ardından Albay Ali Öz’ün ismi gündeme gelmişti. Yargılanan jandarma görevlileri, “Dink suikastını amirlerimize ilettik” bilgisini vermişti.
ÖNCEKİ HABER

Malatya ‘davası’ yerinde sayıyor

SONRAKİ HABER

Erdoğdu'nun iddiası: Berat Albayrak’a geceleri ekonomi dersi veriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa