19 Nisan 2008 04:00

Dünya, Türk sinemasını Yılmaz Güney’le tanıyor

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) “Türk Sinemasına Dışarıdan Bakmak” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Paylaş

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) “Türk Sinemasına Dışarıdan Bakmak” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Son dönemlerde dünya festivallerinde giderek daha fazla ilgiyle karşılanan Türk filmlerine yurtdışında nasıl yaklaşılıyor, film eleştirmenleri sinemamızı ne kadar zamandır takip ediyor, gibi sorulara cevap aranan panele yabancı film eleştirmenleri katıldı.
Nick James (Sight and Sound), Anna Franklin (Variety), Barbara Lorey (Junge Welt, Tip Berlin), Daniela Sannwald (Tagesspiegel), Ninos Feneck Mikelides (Eleftherotypia), Pavlina Jeleva (Dnevnik, LIK) ve Dan Fainaru (Screen Daily) panelin konuşmacılarıydı. Akbank Sanat’ta düzenlenen panelin moderatörlüğünü ise SİYAD İkinci Başkanı Tuna Erdem üstlendi. Türk sinemasını Yılmaz Güney sayesinde tanıdığını ifade eden sinema eleştirmeni Ninon Feneck Mikelides, ‘Sürü’ filmini izlediğinde Türk sinemasını keşfettiğini ve Türk sinemasının bir anlamda Yılmaz Güney’le oluşmaya başladığına inandığını söyledi. Yılmaz Güney’in dünyanın hemen her yerinde tanınan çok iyi bir sinemacı olduğunu ifade eden Mikelides, “Tüm Yılmaz Güney filmleri Yunanistan’da gösterildi, hepsi de çok başarılı filmler oldu. Yunanistan’da yaşayıp da Yılmaz Güney’in filmlerini izlemeyen kimse yoktur” diye konuştu. Mikelides ayrıca, Tunç Başaran ve Nuri Bilge Ceylan’ın da çok iyi sinemacılar olduğunu ifade etti.
Panelde konuşan sinema tarihçisi Daniela Sannwald da 9 yıldır İstanbul Film Festivali’ni takip ettiğini ve ilk geldiği yıllarda Yılmaz Güney dışında bir Türk sineması olduğunu bilmediğini söyledi. Türk sinemasının özellikle son zamanlarda çok büyük bir çıkış gösterdiğini belirten Sannwald, “Sinemanız çok eğlenceli ve insanı oldukça eğlendiriyor” diye konuştu.
Alman gazeteleri için film eleştirileri yazan Barbara Lorey ise Yeşim Ustaoğlu aracılığıyla Türk sinemasını takip etme fırsatı bulduğunu, ayrıca Yılmaz Güney’in tüm filmlerini de izlediğini ifade etti. Lorey, “Yılmaz Güney Türk sineması açısından büyük bir kazanç, onu tanımayan yok. Filmleri gerçekten çok etkileyici. Ayrıca Derviş Zaim ve Zeki Demirkubuz’u da çok beğeniyorum” diyerek sözlerini tamamladı. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bir yudum söyleşi, bir yudum müzik

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa