Genç, Erdoğan’dan ‘kınama’ istedi

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Meclis’te kendisine yönelik linç girişimiyle ilgili olarak, “Eğer Tayyip Erdoğan, bu hareketi kınamazsa, bu hareketin baş sorumlusunun kendisi olduğu konusunda kesin bir kararım olacaktır” dedi


Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Meclis’te kendisine yönelik linç girişimiyle ilgili olarak, “Eğer Tayyip Erdoğan, bu hareketi kınamazsa, bu hareketin baş sorumlusunun kendisi olduğu konusunda kesin bir kararım olacaktır” dedi.
Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Genç, “Bugün yaşıyorsam, CHP ve MHP’li milletvekili dostların sayesindedir” diye konuştu. “Benim anladığım kadarıyla bunların hesabı beni linç etmekti” diyerek AKP’lilerin “tarif edilmez bir ruh hali” içinde olduğunu belirten Genç, “Eğer Tayyip Erdoğan, bu hareketi kınamazsa, bu hareketin baş sorumlusunun kendisi olduğu konusunda kesin bir kararım olacaktır. AKP’li milletvekilleri Tayyip Erdoğan’ın talimatı dışında kılını kıpırdatmazlar. Bu olayı kınarsa anlarım ki, iradesi dışında gelişmiş bir olaydır. Kınamazsa olayın oluşumunda katkısı vardır” diye konuştu.
CHP: Linç edilmek istendi
CHP’den, Kamer Genç’in TBMM Genel Kurulu’nda tartaklanmasına sert tepki geldi. CHP Grup Başkan Vekilleri İzmir Milletvekili Kemal Anadol, İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Milletvekili Hakkı Suha Okay tarafından yapılan açıklamada, “Milleti temsil eden bir üyenin AKP milletvekillerince linç edilmek istenmesi, demokrasiye, hoşgörü kültürüne, parlamentonun saygınlığına saldırıdır. 50 AKP milletvekilinin muhalefet kulisini basarak, bir milletvekiline şiddet uygulama kabalığını göstermesi asla kabul edilemez” denildi.
TBMM Başkanı Köksal Toptan da olayı, şık olmayan sözlere karşı daha kötü bir karşılıkta bulunmanın milletvekillerine yakışan bir hareket olmadığını ifade ederek, “Kesinlikle onaylamıyorum” diye yorumladı.
‘Her hareketi şiddet’
Başbakan Erdoğan, Genç’e cevap verdi. Bir gazetecinin, AKP’li milletvekillerinin Genç’e şiddet uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine Erdoğan, “Partimin milletvekilleri hiçbir zaman şiddet uygulamaz. Şiddet uygulayan bizzat o zatın kendisidir. Çünkü her hareketi şiddettir” diyerek AKP’lileri savundu. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net