19 Nisan 2008 00:00

Tarım arazisine fabrika

İznik ve çevresinde yapılan doğa katliamlarına bir yenisi daha eklenmek isteniyor.

Paylaş

İznik ve çevresinde yapılan doğa katliamlarına bir yenisi daha eklenmek isteniyor. İznik’te tarım arazilerine yönelik olarak daha önce Cargill’in yaptığının bir benzerini, şimdi AKROS adlı bir şirket yapmak istiyor.
Tamamına yakın bir bölümü birinci sınıf tarım arazisi olan İznik ve çevresinde, İspanyol-Rus-Türk ortak şirketi AKROS tarafından Yenişehir ilçesine bağlı Burcun köyüne çimento fabrikası kurulması için çalışmalara başlandı. Burcun köyü İznik Gölü’ne sadece 10 km, İznik zeytinliklerine ise 25 km mesafede. Birçok bilim insanı, çimento fabrikalarının bacalarından çıkan ağır metal ve zehirli gazların, çevrede bulunan doğal bitki örtüsüne ve o bölgede yaşayan insanlara zarar vereceğini açıkladı. Bölgenin taş ocakları yönünden zengin olması, AKROS AŞ’nin iştahını kabartmış olmalı ki şirket sahipleri, kurulacak olan bu fabrikanın doğaya hiçbir zararının olmadığını, istihdam için çok önemli olduğunu her vesilede dile getiriyor. Buna karşılık birçok çevreci, bu tür fabrikalarda çalışan işçilerde kalıcı hastalıkların çok sık görüldüğü ve doğa tahribatının son derece ciddi olduğu konusunda hemfikir.
İznikliler çimento fabrikası istemiyor
AKROS şirketi tarafından birinci sınıf tarım arazisine kurulmak istenen çimento fabrikasına İznikliler karşı çıkıyor. Çimento fabrikasının kurulmasını engellemek ve çevre duyarlılığı oluşturmak için İznik Turizm ve Kültür Derneği tarafından bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasına ilgi yoğun olurken İznikliler, çevre örgütlerinden de kampanyalarına destek bekliyorlar. Ayasofya Müzesi önünde açılan imza standına kısa sürede yüzlerce kişi destek vermek için geldi. Daha önce Cargill’in kurulmasına da karşı çıkan İznikliler, AKROS için de aynı duyarlılığı gösteriyor. İznik Turizm ve Kültür Derneği, tarım arazilerini kurulmak istenen çimento fabrikasına kurban vermemek için ilçedeki diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte 30 Nisan günü bir basın açıklaması yapacak. Açıklamada, AKROS’un zeytin cenneti bu toprakları terk etmesi ve çevrelerine zarar vermekten vazgeçmesi talebi bir kez daha tüm İznikliler tarafından dile getirilecek. (İznik/EVRENSEL)
Hüseyin Ercan
ÖNCEKİ HABER

‘Üniversiteye şeffaflık ve eşitlik gelecek’

SONRAKİ HABER

Datça'da 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa