‘Nobel Çocuk Ödülü’ Kamboçyalı Somaly Mam’ın

2008 yılı “Çocuk Nobel Ödülü” çocukların ve genç kızların cinsel sömürülerden kurtulma mücadelesine yaptığı katkılardan dolayı Kamboçyalı Somaly Mam’a verildi.


2008 yılı “Çocuk Nobel Ödülü” çocukların ve genç kızların cinsel sömürülerden kurtulma mücadelesine yaptığı katkılardan dolayı Kamboçyalı Somaly Mam’a verildi. Mam 12 yıl içinde 3 bin genç kızın ve çocuğun genel ev ve randevu evlerinden kurtulmasına yardımcı oldu. Kurucuları arasında bulunduğu Afesip adlı kuruluşla birlikte çocuk ve genç kızlara barınacak yer temin etti. Okula gitmelerine ve meslek edinmelerine yardımcı oldu. Cinsel sömürüye karşı verdiği mücadeleden dolayı Mam seks tüccarlarının saldırısına uğradı. Evi yakıldı. Bundan iki yıl önce de 14 yaşındaki kızı kaçırıldı, tecavüze uğradı ve bir geneleve satıldı. Tüm bunlar Mam’ı mücadele etmekten alıkoymadı. Mücadelesini daha kararlı bir biçimde sürdürdü.Mam 1 milyon kron tutarındaki ödülü Cuma günü Mariastad ilindeki Gripsholm sarayında düzenlenen bir törende İsveç kraliçesi Silvia’nın elinden aldı.
“Çocuk Nobel Ödülü” olarak da adlandırılan The World’s Children’s Price for the Right of the Child her yıl baskı ve sömürüye karşı mücadele edenlere veriliyor. Ödül verilecek kişi çocuklar tarafından belirleniyor. Bu yılki ödül sahibinin belirlenmesi amacıyla 92 ülkede 37 bin okuldaki 17 milyon çocuk oy kullandı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net