20 Nisan 2008 00:00

301 kabul edildi yetki Adalet Bakanı’nda

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinde yapılması tasarlanan değişiklik TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarıya göre soruşturma açma yetkisi Adalet Bakanı’nda olacak.

Paylaş

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinde yapılması tasarlanan değişiklik TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarıya göre soruşturma açma yetkisi Adalet Bakanı’nda olacak.
TBMM Adalet Komisyonu, TCK’nın 301. maddesinin değiştirilmesine ilişkin kanun teklifini 12.5 saat süren görüşmelerin ardından kabul etti. Tartışmalara yol açan “cumhurbaşkanına kovuşturma yetkisi”yle ilgili düzenleme önergeyle değiştirilerek yetki Adalet Bakanı’na verildi. Teklif, AKP milletvekillerinin verdiği önerge ile “Soruşturma yapılması Adalet Bakanı’nın iznine bağlıdır” şeklinde değiştirildi. Teklifin, TCK’nın 305. maddesinde yer alan ve Adalet Bakanı’na ait kovuşturma açılmasına izin verme yetkisini Cumhurbaşkanı’na devreden 2. maddesi ise verilen önerge ile teklif metninden çıkarıldı.
301. maddeye eklenen “saygınlıklarını sarsar biçimde” ifadesi ise Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in itiraz etmesi üzerine kabul edilmedi. Teklifle, 301. maddede yer alan “Türklüğü” ifadesi “Türk Milleti”, “Cumhuriyet” ifadesi de “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak değiştirildi.
Teklifle maddede yer alan 3 yıllık ceza üst sınırı da 2 yıla indirildi. Ayrıca, 301. maddede yer alan, “Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede, bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır” hükmü çıkarıldı. Teklife göre, 301. maddenin başlığı, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” olarak değişiyor.
Yeni 301. madde
Önerge ile değiştirilerek kabul edilen teklifte yer alan 301. madde şöyle: “(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 1. fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
(3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.
(4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanının iznine bağlıdır.” (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Değişiklik tam bir hayal kırıklığı

SONRAKİ HABER

Vatikan ABD'li kardinali meslekten menetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa