20 Nisan 2008 00:00

Kürt Enstitüsü 16. yılını kutladı

16. kuruluş yıldönümünü kutlayan İstanbul Kürt Enstitüsü, herkesi asimilasyona karşı olmaya çağırdı.

Paylaş

16. kuruluş yıldönümünü kutlayan İstanbul Kürt Enstitüsü, herkesi asimilasyona karşı olmaya çağırdı.
18 Nisan 1992 yılında kurulan İstanbul Kürt Enstitüsü kuruluş yıldönümü ve Feqi Hüseyin Sağnıç Dil ödülünü vermek için dün Mecidiyeköy Kültür Merkezinde gece düzenledi. 500’ü aşkın kişinin katıldığı gecenin spikerliğini Murat Batgi yaptı.
Asimilasyona karşı
İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan da Kürtçe yaptığı konuşmasında, Enstitü ve Kürt kurumlarının halkın mücadelesinin ürünleri olduğunu belirterek, birçok engellemelerle ve baskılarla karşılaşan Enstitü’nün tek dil, tek millet politikasına karşı Kürtlerin dili, kültürü ve hakları için mücadele ettiğini anlattı. Tan, “Kürt Enstitüsü Kürt dilini koruma ve geliştirme için mücadelesini sürdürüyor. Enstitü aynı zamanda asimilasyona karşı. Herkes evinde asimilasyona karşı çıksın” diye konuştu.
Gecede TZP Kurdi adına konuşan yazar Qahir Bateyi ise,”Kürtlerin dilini yasakladılar. Ama Musa Anterler, Huseyîn Sağnıçların ve uğruna yaşamını gözünü kırpmadan veren insanlarımız, dillerini geliştirmek için mücadele etti” diye konuştu. Bateyi, “Dil bizim için ekmek su kadar önemli” dedi.
Azadîya Welat’a dil ödülü
Gecede Feqi Hüseyin Sağnıç Dil Ödülü bu yıl Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat’a verildi. Sağnıç ve diğer Kürt aydınları üzerine hazırlanan sinevizyonun gösteriminden sonra Mehmet Atlı, İbrahim Rojhilat ile Rojda sahne alarak Kürtçe ezgiler sundu. (İstanbul/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

YÖRSAN işçisine destek sürüyor Hasankeyf’e sahip çıktı

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa