20 Nisan 2008 00:00

Pippa Bacca toprağa verildi

Barış için geldiği Türkiye’de tecavüz edilerek öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca için, dün Milano'daki evine 200 metre uzakta bulunan tarihi San Simplicano Kilisesi'nde bir tören düzenlendi

Paylaş

Barış için geldiği Türkiye’de tecavüz edilerek öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca için, dün Milano'daki evine 200 metre uzakta bulunan tarihi San Simplicano Kilisesi'nde bir tören düzenlendi.
Barış talepleriyle geldiği Türkiye'den otostopla Tel Aviv’e gitmek isteyen, Gebze'de bindiği aracın sahibi tarafından tecavüze uğradıktan sonra öldürülen Pippa’nın cenaze töreninde kadına yönelik şiddete ve tecavüze tepki gösterildi. İtalyan sanatçının annesi Elena Manzoni, herkese cenazeye kızının en sevdiği renk olan yeşiller giyerek katılmaları çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine cenazeye katılanların büyük bölümü yeşil giyindi. Cenazede öne çıkan bir başka konu da Pippa’nın barış talebinin daha da duyulur kılınması isteğiydi. Türkiye’nin Milano Başkonsolosu Nihal Çevik ve Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti, ailesi ve yakınlarının yanı sıra bini aşkın kişnin katıldığı cenaze töreninde, Pippa yeşil mum ve balonlarla uğurlandı. Pippa, şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan aile mezarlığında, sanatçı olan dayısının yanına gömüldü.
Pippa’nın sesini duyuracağız
Pippa’nın tecavüz edilerek öldürülmesi Kocaeli Kadın Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi. Belediye İş Hanı önünde bir araya gelen Kocaeli Kadın Platformu üyeleri adına açıklama yapan Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Kadın Sekreteri Serap Coşkun yılbaşında Taksim’de 2 kadın turiste yönelik tacizi ve Newroz’da Barış Anneleri’nin ayaklar altına alınarak tekmelenmesini hatırlatan Coşkun, kadınların işyerlerinde, evde, sokakta taciz ve tecavüze uğradıklarını belirtti. Coşkun, bunlara yol açan zihniyetin yok edileceği yerde suçlarda “tahrik indirimi” uygulanarak yasaların erkek egemen sistemin eline bırakılmasının altını çizdi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Ayazağa’da okulların sorunları çözülmüyor

SONRAKİ HABER

Karaman belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa