21 Nisan 2008 00:00

MMO’dan iş sağlığı ve güvenliği paneli

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şubesi “Yeni Gelişmeler Işığında İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatına Genel Bir Bakış” konulu bir panel düzenleyerek, İş Sağlığı alanındaki gelişmeleri masaya yatırdı.

Paylaş

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şubesi “Yeni Gelişmeler Işığında İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatına Genel Bir Bakış” konulu bir panel düzenleyerek, İş Sağlığı alanındaki gelişmeleri masaya yatırdı.
Panele Mersin Barosu Başkanı Hulki Özel, İÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Ekmekçi, Araştırma Uzmanı Serdar Sardan ve Makine Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Mehmet Akif Erman konuşmacı olarak katıldı. Panelin başkanlığını MMO Mersin Şubesi Başkanı Naci Erçolak yaptı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Naci Erçolak, dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş kazlarının önemli bir sorun olduğunu belirtti. “Piyasa ekonomisinin yaygınlaşması, rekabetin artması, sosyal politikaların, sağlıkta koruyucu politikaların ve devletin çalışma ilişkilerine emekten yana müdahale etmemesinin sonucu olarak bu alandaki sorunlar derinleşmektedir” diyen Erçolak, her yıl milyonlarca işçinin çalıştıkları işletmelerde henüz tanımlanmamış risklerden kaynaklı yaşamını yitirdiğini ya da meslek hastalığına yakalandığını vurguladı.
Dünyada yaygın bir şekilde uygulanan İş Güvenliği Mühendisi uygulamasının ülkemizde de uygulanması gerektiğine dikkat çeken Erçolak, şöyle devam etti: “Ülkemizde her gün ortalama 3 işçi, dünyada ise 5 binden fazla işçi iş kazaları nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Ülkemiz iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer almaktadır. 2003 yılında çıkarılan İş Kanunu ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği alanındaki çalışmalar büyük bir ivme kazanmıştır. 35-40 civarında yeni yönetmelik yayınlanmıştır. Ancak yasal altyapının öğrenilmesi, benimsenmesi ve uygulanması konusunda henüz yeterli düzeyde değiliz.” Panel çeşitli konularda gerçekleştirilen sunumlarla devam etti. (Mersin/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

YAŞADIKÇA

SONRAKİ HABER

Cerattepe mücadelesinin 3. yılı: İptal kararı moral kaynağı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa